Yunanistan’da ki Kriz Eğitimi Vurdu

Atina’da ekonomik krizin olumsuz etkileri her alanda devam ediyor. Meçovio Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, ‘’imkânsızlıklar’’ nedeni ile 4 Mayıs’tan itibaren eğitime ara verme kararı aldığını bildirdi.

Fakülde tarafından yapılan açıklamada, emeklilik nedeniyle okuldan ayrılan öğretim üyelerinin yerine yenilerinin atanamaması sebebiyle Fakültenin çalışmalarını sürdüremeyecek duruma geldiği belirtildi. Bu sebepten dolayı öğretim üyeleri genel kurul kararıyla 4 Mayıs’ta gerçekleştirilecek olan açık genel kurul toplantısından sonra fakültenin faaliyetlerini durduracağını bildirdi.

Bugün aynı zamanda başkent Atina’da, hükümetin ülkedeki ekonomik krizin aşılmasına yönelik aldığı kararlar çerçevesinde, emekli olan her 5 kişiye karşılık sadece bir kişinin işe alınmasıyla ilgili olan uygulamasına ve eğitim kurumlarına getirilen mali kısıtlamalara üniversite öğretim üyeleri tepki göstererek Eğitim Bakanlığı önünde gösteri gerçekleştirdi.

Aynı zamanda, ülke genelinde üç saatlik iş durdurma eylemi yapan öğretim üyeleri, Eğitim Bakanı Yardımcısı Yannis Panaretos ile yaptıkları görüşmede, ekonomik önlemler çerçevesinde eğitim kurumlarına getirilen mali kısıtlamaların üniversitelere ‘’diz çöktürerek, işlevi yapamaz durumuna getirdiğini’’ belirterek, bu konudaki taleplerinin hükümet tarafından dikkate alınamaması durumunda süresiz greve gideceklerini bildirildi.

(tuicakademi-radikal)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Seçim Otokrasisi: Meksika’nın Demokrasisi Tehlikede

Bu yazı 17 Mayıs 2024'te Foreign Affairs dergisinde ingilizce...

Makale İncelemesi: “The Case for Progressive Realism”

Yazar: David Lammy Kaynak: Foreign Affairs, May/June 2024 David Lammy'nin "The...

Bildiri Çağrısı: Avrupa Konferansları II – ‘Bizi Bağlayan Göç’

Avrupa Birliği (AB, Birlik), yumuşak güç olarak dünya siyasetini...

Gençlere Avrupa Turu: DiscoverEU ile Kültürel Keşifler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından başlatılan DiscoverEU programı, gençlere...