Yunanistan’da ki Mali Kriz Şimdide Azınlık Okullarını Kapatıyor

Yunan Eğitim Bakanlığı ekonomik kriz ve daha kaliteli eğitim gerekçesiyle Batı Trakya’da 35 ilkokulu kapatma kararı aldı. Alınan bu karar ise Batı Trakya Türk Azınlığı’nda büyük endişe ve düş kırıklığı yaratılmasına neden oldu.

Eğitim Bakanlığı önümüzdeki ders yılından itibaren ülke genelindeki 1933 okulu birleştirerek okul sayısını 877’ye düşürmeyi hedeflediğini açıkladı. Bu proje ile Batı Trakya’da 57 olan Türk ilkokullarının sayısı 22’ye düşürüleceği bildirildi. Aslında Bakanlık, birkaç hafta önce ülke genelinde birinci ve ikinci derecedeki, az sayıda öğrencisi bulunan ve aynı çatıyı paylaşan okulların birleşeceğini açıklamıştı ancak o dönemde bu listeye azınlık okulları dahil edilmemişti. ‘’Okulların birleştirilmesi’’ projesi ile ilgili Eğitim Bakanlığı’nın açıklamasında ‘’Trakya’daki azınlık okullarının statüsünü oluşturan tüm özel niteliklerin dikkate alındığı’’ belirtildi fakat, Türk azınlığın okullarının kapatılması ile ilgili görüşünün alınmaması bölgede hayal kırıklığı yarattı.

Konuyla ilgili Gümülcine PASOK Milletvekili Ahmet Hacıosman, Eğitim Bakanı Yardımcı Fofi Gennimata ile görüşerek, Azınlığın endişelerini dile getirdiğini söyledi. Büyük üzüntü, endişe ve düş kırıklığı içinde olduklarını bakana ilettiğini söyleyen Hacıosman, bakan ile hemfikir olmadıklarını bildirdi.

Okulların kapanma nedenlerinden birisi ise bazılarında sadece 2-3 öğrenci olması ve bu kadar az sayıdaki öğrenci için okulda iki öğretmen çalışması. Yunanistan Eğitim Bakanlığı bu mali yükten kurtulmayı hedefledikleri için böyle bir proje geliştirdiklerini dile getirdi. Batı Trakya Türk Azınlığı ise mali krizden dolayı bunu anlayışla karşıladıklarını ancak bölgedeki okul sayısının 57’den 22’ye indirilmesinin abartılı olarak değerlendirdiklerini söylediler.

Eğitim Bakanı Yardımcısı Fofi Gennimata’nın önümüzdeki günlerde Batı Trakya’ya yapacağı ziyarette ise Türk Azınlığın ‘’o kadar okulu kapatmayın’’ talebinde bulunması bekleniyor.

 

(tuiçakademi-radikal)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Çin Rusya İlişkileri: Xi Jinping’in Babası Ona Moskova’yla İlişkiler Konusunda Ne Öğretti?

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 4 Şubat 2022'de Ukrayna'yı...

Mark Rutte: NATO’nun Yeni Genel Sekreteri

NATO'nun yeni genel sekreteri olmaya hazırlanan Mark Rutte, Avrupa'nın...

Güvenilirlik Tuzağı: İtibar, Uğrunda Savaşmaya Değer mi?

Zayıflık konusundaki itibar saldırganlığa davetiye çıkarır mı? Pek çok...

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...