Yunanistan’da Protesto

Yeni grev yasasına karşı düzenlenen genel grev kamusal hayatı felç etti. Grev yapma hakkını kısıtlanmasının ardından protesto amacıyla başlatılan grev nedeniyle başkent Atina’da trafik tıkandı, hava trafiğinde de aksamalar oldu.

Grevin yanı sıra protesto gösterileri de düzenlendi. Göstericiler polise taş atarlarken, polisler de göz yaşartıcı gaz kullandılar. Resmi verilere göre Atina’daki protestolara yaklaşık 6 bin kişi katıldı. Parlamentoda kabul edilen yasa, grevi zorlaştırıyor ve grev ilan edilebilmesi için gerekli oy sayısını arttırıyor.

Parlamentodaki yasa görüşmeleri sırasında bir konuşma yapan Başbakan Aleksis Tsipras ise grev hakkının kısıtlandığı iddialarını reddetti. Bunu bir “yalan” olduğunu savunan Tsipras “Bu hükümet grevleri ne yasaklıyor ne de grev hakkını tehdit ediyor” dedi.

Yunanistan’da 2010 yılından bu yana uluslararası kreditörlerin şartlarını protesto amacıyla 50 dolayında grev ilan edildi. Kemer sıkma önlemleri öngören yasalara Yunanistan’a yardım programındaki kredilerin serbest bırakılabilmesi için çıkarıldı.

Yunanistan’a mali yardım programı Ağustos ayında sonra ereceğinden dolayı, Atina hükümeti borç yapılandırılmasında kullanacağı kredileri sermaye piyasasından temin edebilmeyi umuyor.

Burak YÖRÜK
o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

Kaynakça:

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Seçim Otokrasisi: Meksika’nın Demokrasisi Tehlikede

Bu yazı 17 Mayıs 2024'te Foreign Affairs dergisinde ingilizce...

Makale İncelemesi: “The Case for Progressive Realism”

Yazar: David Lammy Kaynak: Foreign Affairs, May/June 2024 David Lammy'nin "The...

Bildiri Çağrısı: Avrupa Konferansları II – ‘Bizi Bağlayan Göç’

Avrupa Birliği (AB, Birlik), yumuşak güç olarak dünya siyasetini...

Gençlere Avrupa Turu: DiscoverEU ile Kültürel Keşifler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından başlatılan DiscoverEU programı, gençlere...