Zorunlu Bir Göç Hikayesi: Die Fremde (2010)

Filmin Adı: Die Fremde

Çıkış Tarihi: 2010

Yönetmen: Feo Aladağ 

Film Türü: Drama

Kişinin şiddet gördüğü bir yerden güvenli gördüğü başka bir yere sığınması göz önünde bulundurulduğunda Die Fremde zorunlu bir göç hikayesini anlatıyor denilebilir. Ümay şiddet gördüğü kocasını terk edip Almanya’daki ailesinin yanına gider. Sorun talep ettiği sığınmanın, Ümay ailenin kızları için uygun gördükleri kalıba göre şekillenmediğinden, reddedilişidir. Şeytani bir kısır döngünün içinde kalbi kırıkların öyküsü olarak gördüğüm bir film. 

Filmde temel konunun kendilerine göre bir namus anlayışı belirleyip bu anlayış uğruna kendilerini ve çocuklarını kurban eden bir aileyi izliyoruz. Daha doğru ifadelendirmek gerekirse, onlar böyle görmüş böyle bulmuş, sorgulama gereği duymamışlar. Babası Kader ve annesi Halime’nin kızlarının evlenip de “yolunu çizdikten” sonra karar değişikliğine gitmiş olması ikisinin de kafasını karıştırmış gibi görünüyor, karar şiddet neticesinde ortaya çıkmış olsa bile durum çok değişmiyor.

Göçün farklı sebeplerine şahit oluyoruz, Die Fremde’de. Ümay aile içi şiddet sebebiyle kendisi için zor olacağının farkında olarak Almanya’ya göç ediyor. Bu manada, zorunlu göç kategorisine alabiliriz Ümay’ın göçünü. Bu kategoride değerlendirecek olursak ailesinin Ümay’a desteği de olmadığından, Ümay mülteci olmalıdır diyebiliriz rahatça çünkü özellikle filmin ilerleyen sahnelerinde göreceğimiz üzere Ümay hem işkence hem ölüm tehdidi ile karşı karşıya, liseyi Almanya’ya göçünden sonra bitiriyor, hemen çalışabilmesi mümkün olmadığından maddi bir güvencesi de yok. 

Die Fremde bizlere bağnaz pratiklerin insan hayatını, özellikle büyük ölçüde kadın hayatını nasıl tehdit edebileceğini gösteriyor. Bu gibi sebeplerle farklı ülkelere göç edildiğinde bir kimse iltica başvurusunda rahatça bulunabilmeli, hukuki manada bu güvence altına alınmalıdır. Dünya üzerinde geleneklerden dolayı mağduriyet yaşayan zulüm gören pek çok kadın ve erkek var. Bireylerin korkularının sebebi, belli coğrafyalarda pratiklerine rastlanan kadınların sünnet edilmesi ya da başlık parasının erkek veya kadının ailesinden yüksek miktarlarda istenilip, ödememesi durumunda işlenen cinayetlerden kaynaklı olabilir. Bunlar, farklı gelenekleşmiş pratiklerin insanlara zulüm korkusu yaşatabileceğinin delilleridir. Filmde konu edilen namus cinayetleri de bunlardan biridir. 

Eşinden şiddete, ailesi tarafından duygusal istismara maruz kalan Ümay’ın tutunacak maddi ve manevi hiçbir dalı yoktu. filmde bir detay daha bizi çileden çıkarıyor. Ümay’ın kendisini suçlu görüp görmediği konusunda tereddüte düşüyoruz çünkü sürekli “Ben sizi üzmek istemedim” minvalinde ifadeler kullanıyor. Bu da izleyicide, karşı karşıya kaldığı duygusal istismar konusunda, Ümay’ın, bilinçsiz olduğu fikrini uyandırıyor. Bu bilinçsizlik de belki doğru yerlere korunma için başvuramamasına, sıkıntılarını enine boyuna anlatamamasına sebep oluyor. 

Eran Rabia AKYOL

Göç Hukuku Staj Programı

Sosyal Medyada Paylaş

[td_block_social_counter open_in_new_window="y" social_rel="nofollow" facebook="tuicakademi" twitter="tuicakademi" youtube="c/TUİÇAkademi" manual_count_youtube="2586" instagram="tuicakademi"]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Kitap Analizi: Hasım İstihbarat ve Hibrit Savaş

Bu yazıda İbrahim ÇEVİK'in Hasım İstihbarat ve Hibrit Savaş başlıklı kitabı analiz edilmiş ve kavramlara açıklık getirilmiştir.

EU-Turkey Deal in the Framework of the Migration Law

This article will elaborate the both sides’ stances toward the EU-Turkey Deal. By doing so, it will be analyzing the background of the deal and the migration crisis in the first part also mentioning the Joint Action Plan. Then, the second part will be dedicated to the explanation of the EU-Turkey Deal and the EU-Turkey Statement’s existing points and a conclusion will follow.

Soğuk Savaş Sonrası Gelişen İnsani Güvenlik Çerçevesinde Kamu Diplomasisi Aracı Olarak İnsani Diplomasi

Bu çalışmada Soğuk Savaş sonrası gelişen insani güvenlik çerçevesinde devletlerin neden küreselleşmenin bir sonucu olan kamu diplomasisinin türlerinden insani diplomasiyi tercih ettikleri anlaşılmaya çalışılmıştır.

Göçmen Haklarının Edinilmesinde Diasporaların Rolü: Almanya’da Türk Diasporası Örneği

Bu çalışmanın amacı, Almanya’ya yapılan işçi göçü sonrası Almanya’da oluşan Türk Diasporasının zamanla Alman siyasal yapısında boy göstermesi, haklarının farkına varması ve dernek ve sendikalarla hak arama sürecinin incelenmesidir.