32.Asean Zirvesi Singapur’da Toplandı

0
80

Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) ‘nın 32. zirvesi, ülkeler arası iş birliğini ve ortak vizyonunu teyit ederek cumartesi günü sona erdi.

Singapur Başbakanı Lee Hsien Loong, ASEAN liderlerinin bu yıl, ASEAN’ın esnekliğini ve yenilikçi kapasitesini güçlendirmek için öncelikleriyle uyumlu fikirleri kabul ettiğini söyledi. Zirveden sonra düzenlediği basın toplantısında Lee, ASEAN Liderlerinin Esnek ve Yenilikçi bir ASEAN Vizyonu olduğunu ve ASEAN Akıllı Şehirler Ağı’nın kurulması olduğunu söyledi. Başbakan Lee’ye göre, tüm ASEAN üyesi ülkelerdeki insanlar, yaşamlarını ve geçim kaynaklarını iyileştirmek için teknolojiyi kullanacak. ASEAN Liderlerinin, dijitalleşmenin hızlı temposuna ayak uydurabilmesi için bölgesel iş birliğini ve koordinasyonu derinleştiren Siber Güvenlik İşbirliğinin önem arz ettiğini de belirten Lee ayrıca, ASEAN Suçlama Anlaşması’nın (MAET) tamamlanmasını, Singapur-ASEAN Gençlik Fonu’nun yeniden canlandırılmasını ve ASEAN Hukuk Akademisi programı olarak adlandırılan Singapur’daki yıllık eğitim çalıştayının kurulumunu duyurmaktan memnuniyet duyduğunu söyledi.

ASEAN liderleri, Lee’ye göre, bölgesel meseleler ve ASEAN’ın dış müdahaleleriyle ilgili görüşmeleri sırasında konulara iyi analizlerle yaklaştılar. ASEAN grupları: Brunei, Kamboçya, Endonezya, Laos, Malezya, Myanmar, Filipinler, Singapur, Tayland ve Vietnam. 32. ASEAN Zirvesi ve ilgili toplantılar 25-28 Nisan tarihleri ​​arasında Singapur’da gerçekleştirildi.

 

Zehra KÖSE

o-Staj APAM 2018 Stajyeri

 

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.