Batı Sahra: MİNURSO’nun Görev Süresinde Değişiklik

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi 27 Nisan Cuma günü Batı Sahra’daki BM Misyonunun görev süresini yeniledi. Birkaç değişiklikten sonra, Sahara çatışmasıyla ilgili yeni karar en geç 30 Nisan Pazartesi gününe kadar Güvenlik Konseyi’nin oylamasına sunulması gerekti. Yeniden düzenlenmiş olan metin, BM misyonunun görev süresinin sadece altı ay uzatılmasını ve yıl sonuna kadar müzakerelerin sürdürülmesini gerektirmektedir.

 

Yenileme on iki oy ile onaylandı, Çin, Etiyopya ve Rusya çekimser kaldı. Çekimser kalan bu ülkeler ,Amerika Birleşik Devletleri’ni metnin başlatıcısı olarak suçluyor. Etiyopya protestoya bir doz ekledi. Addis Ababa kararın Sahra kayıtlarında Polisario’yla çatışan Fas’ın yerine gurur duyduğunu düşünüyor. Cherifian Krallığı da bu kararı memnuniyetle karşıladı, ki bu da BM’nin Büyükelçisi sözlerindeki yerini doğruluyor.

 

Diplomatların hepsi statükonun uzatılmasının kabul edilemez olduğunu kabul etti. Birleşik Devletler, Faslıların önerdiği özerklik planının ,“Batı Sahra halkının isteklerini karşılamada potansiyel bir yaklaşım” olabileceğini kamuoyuna açıkladı. Bağımsızlık için bir referandumun yapılmasını talep eden Polisario Cephesini kesinlikle reddeden bir öneri olduğunu söylemek mümkün.

 

 

 

 

Deniz ÜRESİN

o-Staj 2018 AFRAM Stajyeri

 

Kaynak:

 

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...