Madagaskar: Hükümetle Muhalefet Arasındaki Müzakereler Başladı

0
43

İktidar partisi ile muhalefet arasında Antananarivo’da başlayan, cumhurbaşkanlığı ve yasama seçimlerinden birkaç ay önce Malagasy Cumhurbaşkanı Hery Rajaonarimampianina’nın istifasını talep eden Antananarivo’da müzakereler başladı.

Başkanlık partisi HVM Başkanı Rivo Rakotovao’ya verdiği demeçte: “Antananarivo’da Çarşamba akşamı Afrika Birliği’nin merkezindeki muhalefetle aramızda bir görüşme toplantısı yapıldı” açıklamasında bulundu. Muhalefet milletvekilleri ile Rakotovao arasındaki görüşmelerin Perşembe günü saat 18.00’de yeniden başlayacağını belirterek, tartışmaların içeriğini hakkında bilgi vermedi.

 

Muhalif liderlerden biri olan Andry Rajoelina’nın sağ kanat oyuncusu Augustin Andriamananoro, “Uluslararası toplum Afrika Birliği aracılığıyla kahramanları masaya oturmaya davet etti” dedi. “Afrika Birliği krizden çıkış yolunda uzlaşmacı bir yol arıyor” diye ekledi.

Sponsorlu

 

Hint Okyanusu’nda çalkantılı bir siyasi tarihe sahip büyük bir ada olan Madagaskar’daki bu yeni kriz, Cumartesi günü polisle çatışmaya dönüşen bir muhalefet gösterisi ile ortaya çıktı.Çatışmanın bilançosu: iki kişi öldü.

Muhalefet, elverişli olduğu düşünülen yeni seçim yasalarını protesto etmek için hükümeti sokaklara çıkmaya çağırmıştı. O günden bu yana, gösteriler günlük olarak ve sakin bir şekilde başkentte devam etmekte, 2014 yılından bu yana cumhurbaşkanlığı görevinden ayrılması için sloganlar da devam etmektedir. Muhalefetin siyasette yer edinebilmesi için protestolara ihtiyaç duyması siyasi bir eksiklikliğin göstergesi olabilir.

 

 

Deniz ÜRESİN

o-Staj 2018 AFRAM Stajyeri

 

Kaynak:

 

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here