Madagaskar: Hükümetle Muhalefet Arasındaki Müzakereler Başladı

İktidar partisi ile muhalefet arasında Antananarivo’da başlayan, cumhurbaşkanlığı ve yasama seçimlerinden birkaç ay önce Malagasy Cumhurbaşkanı Hery Rajaonarimampianina’nın istifasını talep eden Antananarivo’da müzakereler başladı.

Başkanlık partisi HVM Başkanı Rivo Rakotovao’ya verdiği demeçte: “Antananarivo’da Çarşamba akşamı Afrika Birliği’nin merkezindeki muhalefetle aramızda bir görüşme toplantısı yapıldı” açıklamasında bulundu. Muhalefet milletvekilleri ile Rakotovao arasındaki görüşmelerin Perşembe günü saat 18.00’de yeniden başlayacağını belirterek, tartışmaların içeriğini hakkında bilgi vermedi.

 

Muhalif liderlerden biri olan Andry Rajoelina’nın sağ kanat oyuncusu Augustin Andriamananoro, “Uluslararası toplum Afrika Birliği aracılığıyla kahramanları masaya oturmaya davet etti” dedi. “Afrika Birliği krizden çıkış yolunda uzlaşmacı bir yol arıyor” diye ekledi.

 

Hint Okyanusu’nda çalkantılı bir siyasi tarihe sahip büyük bir ada olan Madagaskar’daki bu yeni kriz, Cumartesi günü polisle çatışmaya dönüşen bir muhalefet gösterisi ile ortaya çıktı.Çatışmanın bilançosu: iki kişi öldü.

Muhalefet, elverişli olduğu düşünülen yeni seçim yasalarını protesto etmek için hükümeti sokaklara çıkmaya çağırmıştı. O günden bu yana, gösteriler günlük olarak ve sakin bir şekilde başkentte devam etmekte, 2014 yılından bu yana cumhurbaşkanlığı görevinden ayrılması için sloganlar da devam etmektedir. Muhalefetin siyasette yer edinebilmesi için protestolara ihtiyaç duyması siyasi bir eksiklikliğin göstergesi olabilir.

 

 

Deniz ÜRESİN

o-Staj 2018 AFRAM Stajyeri

 

Kaynak:

 

 

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...

Gavrilo Princip’in Saraybosna Suikastı Motifleri

YAZININ İNGİLİZCESİ BALKAN INSIGHT TARAFINDAN YAYINLANMIŞTIR.  A Violent Desire for...