Amerikalı Öğrenci Otto Warmbier’ın Ebeveynleri, Kuzey Kore’ye Oğullarının Ölümü Üzerine Dava Açtı

0
112

  Amerikalı öğrenci Otto Warmbier’ın ebeveynleri, 2017’de Kuzey Kore’de gözaltında bulunduğu süreçte oğullarının “acımasızca işkence gördüğü ve öldürüldüğünü” söyleyerek Kuzey Kore’ye dava açtı.

Dava, Kim Jong Un ve Trump’ın buluşma planlarının konuşulduğu diplomatik olarak hassas bir döneme denk geldi. Warmbier’ın babası Fred Warmbier’ın yaptığı açıklamada,“ Oğlum, rehin tutulmuş, politik amaçlar için mahkum edilmiş, piyon olarak kullanılmış ve Kim Jong Un tarafından acımasız ve olağanüstü sert muamelesine maruz kalmıştır.” dedi.22 yaşında hayatını kaybeden Otto Warmbier, Ocak 2016’dan beri Kuzey Kore’de rehin tutulmuş, koma halinde iken ülkesine iade edilmiştir. Warmbier ülkesine döndükten birkaç gün sonra ölmüş, Ohio’da ki doktorları ölümün nedenini ise, beyne oksijen ve kan gitmemesi olarak açıkladı.

 

Kuzey Kore ise, botulizm ve işkence iddialarını reddetti. İncelemelerde de botulizme rastlanmadı. Davada, Kuzey Kore’nin Otto’yu haksız nedenlerle yani ajan olduğunu iddia ederek rehin alıp ve işkence edip öldürdüğünü söyledi. Kuzey Kore’nin, ABD’de bir elçiliği yok ve BM’de Kuzey Kore temsilcisi de herhangi bir açıklamada bulunmadı. Kuzey Kore, teröre destek veren devletler arasında olduğundan dava edilebilir nitelikte. Davanın, gelecek buluşmalara gölge düşürebileceği endişeler arasında ayrıca Koreler arasındaki umut verici gelişmeler sürmektedir. Davaya Kuzey Kore’nin tepkisi merak konusu olmaktadır.

Sponsorlu

Pınar ŞAHİN

O-Staj 2018 APAM Stajyeri

Kaynak:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here