Xi, Çin-Hindistan İlişkilerinde Yeni Bir Sayfa Açmak İçin Modi’yle Buluşmayı Bekliyor

Asya-Pasifik Bölgesî’nde iki önemli güç, birbirlerini bölgede dengeleyen ve sürekli olarak çıkar çatışmaları içerisinde bulunan Çin ve Hindistan tarihî bir buluşma gerçekleştirdi. Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile Hindistan Başbakanı Narendra Modi, cuma günü resmî olmayan iki günlük bir buluşmada bir araya gelerek bölgedeki sorunlar, iki ülke arasında gelecekte beklenen ilişkiler tartışıldı.

Xi Jinping, son üç yıl içerisinde Modi’yle gerçekleştirdiği toplantılar ve ziyaretlerle aralarında önemli bir çalışma ilişkisinin kurulduğunu söyledi ve bu ilişkinin iki ülke arasındaki bağlara da yansıması gerektiğini belirterek, Çin-Hindistan dostluğunun, karşılıklı gelişen iş birliğinin, ekonomik ilişkilerin de artırılması gerektiğini belirtti.

Xi Jinping, “İki büyük ülke arasındaki büyük iş birliği dünyayı etkileyebilir.” diyerek, adeta buluşmanın sloganını belirlemiş oldu. Ayrıca, iki ülke arasındaki dostluk ilişkilerinin gelişmesi gerektiğini ve bu ilişkilerin Yangtze ve Ganj nehirleri gibi sürekli olarak akmaya devam edeceğini söyledi.

Modi, Xi Jinping’in sözlerine katıldığını belirterek; iki ülke arasında ki iş birliğinin artırılması gerektiğini, Hindistan ve Çin arasındaki ilişkilerin, bölge ülkeleri için hayatî bir öneme sahip olduğunu ve iki ülkenin de bölgedeki barış ve refahın artırılması için çalışması gerektiğini söyledi.

Görüşmede tartışılan konulardan bazıları da; Çin-Hindistan sınır çatışmaları oldu. 1962’den beri devam eden Himalaya sınır problemi, Keşmir meselesi ve Bir Kuşak Bir Yol Projesi ile Çin’den birçok yardım alarak Hindistan’a karşı güçlenen Pakistan’ın durumu konuşulan konular arasındaydı.

Cuma günü, Çin Hubei eyaletindeki bir müzede gerçekleştirilen buluşmada ise, Xi Jinping, Hindistan ve Çin’in çok kadim iki uygarlık olduğunu ve kültürleri arasında birçok benzerlik olduğunu söylerken, bölgede iki büyük gücün Doğu’nun medeniyetlerinin yeniden canlandırılması ve eski ihtişamlı günlerine döndürülmesi gerektiğini, farklı uygarlıkların çeşitliliğine saygı duyulması gerektiğini söyledi.

Bölgenin çatışmalı iki büyük gücü arasında gerçekleştirilen bu toplantı, hem bölgenin refahı ve barışı açısından, hem de Doğu ülkelerinin geleceği için atılmış önemli bir adım oldu. Ayrıca, bu toplantıyla birlikte iki ülke arasında güvenli ve sağlam ilişkilerin atılacağı bir döneme de girilmiş oldu.

Enver Alper DEMİRCİ

o-Staj 2018 APAM Stajyeri

Kaynakça:

 

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Göç Çalışmalarında Yeni Teorik Yaklaşımlar: 21. Yüzyılda Ortaya Çıkan Perspektifler

Özet Göç; kişilerin ekonomik, kültürel, politik veya doğal afetler gibi...

Exploring a Century of Turkish-Albanian Relations: The 7th International Congress on Afro-Eurasian Research in Tirana

The prestigious International Congress on Afro-Eurasian Research embarks on...

Palestinian Refugees’ Experiences of Transnational Social Field: Identity, Memory and Connections

Zeynep Ebrar ArasTUİÇ Göç Çalışmaları Stajyeri Abstract This comprehensive research paper...

TUİÇ Akademi Ailesine Katılın: Yaratıcılığınızı ve Bilginizi Paylaşın!

TUİÇ Akademi, gönüllülük esası ve hayat boyu öğrenme ilkesiyle...