ABD, Afgan Tutukluların Gördüğü Yaygın İşkenceden Endişeli

0
63

 Amerika Birleşik Devletleri, hükümet güçleri tarafından tutsaklara yönelik yapılan işkence ve istismarı Afganistan’daki “en önemli” insan hakları sorunu olarak tespit etti.

 Dışişleri Bakanlığı, yıllık insan hakları raporunda Afganistan’da ki en önemli insan hakları sorunlarının hükümet güçleri tarafından yapılan işkence ve tutuklıların istismar edilmesi olduğunu belirtti.

 Diğer ihlaller arasında hukukun üstünlüğüne ve insan hakları ihlallerine maruz kalanlara hesap verme sorumluluğunun ihmal edilmesi, kadınlara ve kızlara yönelik şiddet ve endemik toplumsal ayrımcılığa hedef olmaları da gösterildi.

 Rapora göre Afganistan hükümeti, güvenlik güçleri dahil olmak üzere yetkililerin istismarını sürekli veya etkili bir şekilde kınamamıştır.

 Bölgede bulunan Taliban ve diğer isyancılar da, el yapımı patlayıcılar, arabaya yerleştirilen bombalar, intihar saldırıları ve silahlı saldırılar gibi sınırsız taktikler kullanarak güvenlik güçleri personellerini ve gazetecileri de içeren sivilleri öldürmeye devam etmiştir.

 BM Afganistan Yardım misyonu (UNAMA) sivil kayıpların yüzde 61’ini (1,569 ölü ve 3,574 yaralı) devlet dışı akörlere dayandırmaktadır.

Filiz Kahraman – ORTAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.