ABD Başkanı Trump, İranla Nükleer Anlaşmayı Son Kez Devam Ettirme Kararı Aldı

0
72

İran ile P5+1 ülkeleri tarafından 2015 yılında imzalanan nükleer anlaşma, seçim kampanyası döneminden beri Trump’ın en çok itiraz ettiği konulardan biri olarak dikkat çekiyordu.

2015 yılında, Barack Obama döneminde imzalanan anlaşma ile İran’ın uranyum zenginleştirme programının 2025 yılına kadar ertelenmesi kararı alınmıştı. ABD Başkanı Donald Trump ise İran ile yapılan nükleer anlaşmayı iptal etmek istediğini ilan etmiş, selefi tarafından imzalanan anlaşmayı ‘korkunç’ olarak nitelendirmişti.

Nihayetinde, Donald Trump, İran’a nükleer anlaşma kapsamında sağlanan yaptırım muafiyetini “son kez” uzatma kararı aldı. Trump, İran’a yaptırımları yeniden devreye sokmadı ancak bir ay içinde kongreden anlaşmayı güçlendirmesini talep edecek. Trump’ın imzalayacağı feragat ile İran’a uygulanan yaptırımların 120 gün daha ertelenmesi söz konusu olacak.

Trump yönetimi, İran’a yönelik nükleer yaptırımların muafiyet süresini uzatma kararı alırken, eş zamanlı olarak ülkeye yeni yaptırımlar getirmesi dikkati çekti.

ABD Hazine Bakanlığı, yönetimin nükleer anlaşmaya yönelik kararın açıklanmasının hemen ardından İran’da insan hakları ihlalleri, sansür ve silahlanma faaliyetlerine destek verdiği gerekçesiyle 14 kişi ve kuruluşa yaptırım uygulanacağını açıkladı.

Nükleer anlaşmaya dair 11 Ocak günü Avrupa Birliği temsilcileri ve İran tarafından yapılan zirvede,  Avrupa Birliği de anlaşmaya desteğini açıklamış, Trump’ı ‘nükleer anlaşmaya uymaya çağırmıştı.

Aybala LALE
o-Staj 2018 ORTAM Stajyeri

Kaynakça:

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.