Katar ve BAE Arasında “Hava Sahası İhlali” Krizi

0
95

Birleşik Arap Emirlikleri’ne ait bir savaş uçağının Katar hava sahasını ihlal etmesi sonucu Katar’ın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyine başvurmasıyla körfezde yeni bir kriz ortaya çıktı.

Katar merkezli Al Jazeera kanalında yer alan habere göre, Katar’ın BM Daimî Elçisi tarafından Genel Sekreter Antonio Guterres’e iletilen şikâyette olayın Katar’ın otoritesi ve sınır güvenliğiyle birlikte, uluslararası kanunlara da açıkça aykırı olduğu ve ek olarak bunun BAE’nin Katar’a yönelik yaptığı sorumsuzca kışkırtmaların bir parçası olduğu belirtildi.

Ayrıca ihlallerin sürmesi halinde Katar’ın uluslararası kanunlar uyarınca meşru hakkını müdafaa ederek hava sahasını, sınırlarını ve milli güvenliğini savunmak için gerekli tüm tedbirleri alacağı vurgulandı.

Olayın ne zaman gerçekleştiğine dair bilgi verilmedi. Konuya ilişkin BAE’den de henüz bir açıklama gelmiş değil.

Sponsorlu

Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn ve Mısır yönetimlerinin 5 Haziran 2017’de Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kesmeleri körfezde uzun soluklu bir diplomatik krize yol açmıştı. Lakin sınır ihlalinin, bölge ülkeleri arasındaki krizin başlamasından bu yana ilk kez yaşanması dikkat çekti.

M.Mücahit KAVUKÇU
o-Staj 2018 ORTAM Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here