Türklere Hollanda’da Tehdit İçerikli Mektup

0
135

Hollanda’nın Zaandam kentinde Türk ailelerin evine İslamofobik ifadeler içeren tehdit mektubu bırakıldı. Hollanda basınının yaptığı açıklamalara göre, komşu olan Türk ailelerinin akşam saatlerinde kapısına Müslümanlara hakaret içerdiği iddia edilen üzerinde gamalı haç bulunan bir mektup bırakıldı. Komşu olan iki Türk ailesinin evlerinin kapıları kırmızı boya ile işaretlenmiş olduğu görüldü. Evlerin önüne bırakılan bu notta, “Eğer bir daha camiye giderseniz sonunuz gelir’’ ve “Kanser Müslüman geber’’ gibi ifadelerin yer aldığı bildirildi.

Bölge polisi sözcüsü Wendy Boudewijn yaptığı açıklamaya göre ailelerin yapmış olduğu şikayetler üzerine soruşturma başlatıldığını ancak evlerine tehdit içeren bu notu ve gamalı hacı kimin bıraktığına dair herhangi bir bilgiye ulaşamadıklarını ifade etti.

İslamofobi, kelime anlamı olarak “İslam korkusu” demektir ve Müslümanlara ve İslam dinine karşı ön yargı ve ayrımcılıktan kaynaklanmaktadır. Müslümanlara karşı duyulan irrasyonel nefret, ayrımcılık, düşmanlık ve kin besleme anlamına gelir.

Halil ÇANKAYA
o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

Sponsorlu

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here