Ürdün Kralı Abdullah ile Sisi, Kudüs’ü Görüştü

Ürdün Kraliyet Divanı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Ürdün Kralı 2. Abdullah ile Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi’nin, telefonda Filistin davası başta olmak üzere bölgedeki gelişmeleri görüştüğü bildirildi.

Ürdün Kralı 2. Abdullah ile Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi telefonda iki ülke arasındaki ilişkileri, Filistin ve Kudüs meselesi başta olmak üzere bölgedeki gelişmeleri ele alarak bu konuda yapılabilecek birtakım çözüm yolları üzerine durdular.

Kral Abdullah, Kudüs kentindeki Filistinlilerin, Müslümanların ve Hristiyanların haklarını korumak için Arap tutumunun koordine edilmesi ve çabaların yoğunlaştırılması gerektiğini belirtti.

Kral Abdullah ayrıca Filistinli kardeşlerinin Başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız Filistin devletinin kurulması çabalarına destek olunması gerektiğini vurguladı.

Ürdün Kralı ile Sisi, Arapları ilgilendiren meselelere hizmet edecek koordinasyon ve istişareye devam etme konusunda anlaştı.

ABD Başkanı Donald Trump, 6 Aralık 2017’de yaptığı açıklamada, Kudüs’ü “İsrail’in
Başkenti” olarak kabul ettiğini ilan etmiş ve Tel Aviv’deki büyükelçiliğin, Kudüs’e taşınması noktasında Dışişleri Bakanlığı’na talimat verdiğini açıklamıştı.

BM Genel Kurulunda Türkiye’nin girişimleriyle hazırlanan ve Trump’ın Kudüs kararını eleştiren Kudüs’ün statüsüne ilişkin “İsrail’in İşgal Altındaki Doğu Kudüs ve Filistin Topraklarındaki Faaliyetleri” başlıklı karar tasarısı kabul edilmişti. Trump, artık resmi olarak Kudüs’ün, İsrail’in başkenti olarak tanınmasına karar vererek bunun, İsrail ve Filistin arasındaki barış çabalarına katkı sağlayabileceğini öne sürmüştü.

Suna KAYA
o-Staj 2018 ORTAM Stajyeri

Kaynak:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Süper Çeşitlilik Çağında Göçmenler ve Kimlik Değişimleri

Görkem Anlaş, Göç Çalışmaları o-Staj Programı Giriş “Süper çeşitlilik” değişen göç...

Ortadoğu’da Petrol ve Siyaset: ‘Hidrokarbon Vatandaşları’

Kitap Adı: Hydrocarbon Citizens: How Oil Transformed People and...

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...