Belçika ve Hollanda Arasında Toprak Takası

0
207

Belçika ve Hollanda arasında yetki sıkıntılarına neden olan topraklara yönelik yeni sınır anlaşması yürürlüğe girdi. Anlaşmayla, Hollanda’nın 160 dönüm kadar bir alanı karşılığında Belçika’nın 30 dönüm alanı takas edildi. İki ülkeyi ayıran Meuse nehrinin  kıyısındaki Belçika’ya ait alanda 4 yıl önce başsız bir cesedin bulunmasının ardından toprak değişimi gündeme geldi.

Alan, Belçika’ya ait olduğu için Hollanda polisleri duruma müdahale edemedi. Belçika’dan kara bağlantısı olmadığı ve Hollanda’dan da geçiş izni alamadıkları için Belçikalı polisler ve yetkili makamlar olay yerine ulaşmada zorlandı. Belçika polisinin Hollanda’ya özel izin almadan geçmesine izin verilmiyor, bu yüzden tekneyle seyahat ettiler.

Yapılan takasla birlikte Belçika’nın payına daha küçük bir toprak düşse de hem Belçika hem de Hollanda bu toprak değişiminden memnun oldu. Hollanda, bölgenin polis sorumluluğunu üstlenecek ve Belçika’nın yargı sorunu çözmek için vazgeçtiği yeni doğal parklardan istifade edecektir. Belçika için büyük kazanç, önceki sınırın neden olduğu bir yargı sorununun çözümüydü. Belçika’nın Dışişleri Bakanı Didier Reynders 2016’da anlaşmanın iki ülke arasındaki iyi ilişkilerin bir işareti olduğunu söyleyerek memnuniyetle karşıladı. “Anlaşma, sınırların da barış içinde değiştirilebileceğini gösteriyor” dedi.

Gamze AZMAN
o-Staj AÇAM 2018 Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.