Çekya’nın Kudüs Kararı

0
96

ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsralin’in Başkenti olarak tanıması ve büyükelçiliğin Kudüs’e taşınması talimatını verdikten sonra Avrupa Birliği üyesi Çekya’dan da benzer bir hamle geldi.

Çekya Cumhurbaşkanı Milos Zeman, Doland Trump’ın bu kararının isabetli olduğunu, Çekya’nın ve diğer Avrupa Birliği ülkelerinin de bu örneği izleyerek Tel Aviv’deki büyükelçiliklerini Kudüs’e taşıması gerektiğini ifade etti.

Yeni seçilen Çekya Başbakanı Andrev Babis,Çekya Cumhurbaşkanının Trump’ı destekleyen sözlerine karşı çıktı. Çekya Devlet Radyosu’nda katıldığı bir programda Zeman’ın bu sözleri hakkında konuşan Babis, ABD Başkanı Trump’ın bu hamlesinin iyi bir fikir olmadığını, bunun gelen tepkilerden de anlaşılabileceğini ifade etti.

Çekya Dışişleri Bakanlığı’nın konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Çekya, İsrail ve Filistin arasında barış imzalanana kadar Kudüs’ün batısını İsrail’in başkenti olarak tanımaktadır.”

Sponsorlu

Ayrıca Kudüs’ü başkent olarak tanıma ve büyükelçiliği Tel Aviv’den Kudüs’e taşıma gibi bir planın bulunmadığı, Çekya’nın Kudüs’ü her iki devletin de –İsrail Devleti ve Filistin Devleti- gelecekteki başkenti olarak gördüğü ifadelerine yer verildi.

Büyükelçiliğin Tel Aviv’den Kudüs’e taşınması durumu ise bölgede ve dünyadaki kilit müttefiklerle yapılan görüşmelerin sonuçlarına bağlı olarak değerlendirileceği belirtildi.

Eda SUBAŞI
o-Staj AÇAM 2018 Stajyeri

Kaynakça:

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here