Diplomatik Kriz İki Ülke Arasındaki Ekonomik İlişkileri Etkilemedi

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükeşi 2017 yılı ihracat rakamlarını açıkladı. 2017, Cumhuriyet tarihinin ikinci en iyi ihracat yılı oldu. Yüzde 10,22 artışla 157,1 milyar dolara ulaştı.

Türkiye’nin en çok ihracat gerçekleştirdiği ülkeler, AB ile yaşanan siyasal anlaşmazlıklara rağmen, Almanya, Fransa, İspanya,İtalya,Hollanda ve Brexit’in 2. aşamasına hazırlanan Birleşik Krallık’tır. AB ülkeleri dışında ise sıralamayı Rusya, Çin, Birleşik Arap Emirlikleri ve ABD izliyor.

Yıllardır Türkiye’nin en büyük ihracat pazarı olan Almanya,2017’de 2016’ya kıyasla Türkiye’den ithalatını yüzde 7,8 artarak 14,9 milyara ulaştı. TİM’e göre Almanya’nın Türkiye’nin toplam ihracatındaki payı yüzde 9,5 oldu. Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Jan Nöther göre iki ülke arasındaki diplomatik krize rağmen ekonomik ilişkilerin sağlam bir zeminde olduğunu belirtti. Türkiye’nin ihracattaki artışının global pazarda Türkiye’yi önemli bir rekabetçi kıldığından bahsetti. Almanya’nın Türkiye’den ithal ettiği ürün grupları otomobil, otomobil parçaları, elektrikli aletler, tekstil ve makine sanayisi ürünleri olarak görülüyor. Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Der Spiegel dergisine verdiği mülakatta Türkiye’ye Almaya’dan silah ihracatına ilişkin sorulara yanıtı tutuklu Alman vatandaşlarından Die Welt gazetesi Türkiye muhabiri Deniz Yücel vakasının çözülmesi şartı yönündedir.

Asude UYSAL
o-Staj AÇAM 2018 Stajyeri

Kaynakça:

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Süper Çeşitlilik Çağında Göçmenler ve Kimlik Değişimleri

Görkem Anlaş, Göç Çalışmaları o-Staj Programı Giriş “Süper çeşitlilik” değişen göç...

Ortadoğu’da Petrol ve Siyaset: ‘Hidrokarbon Vatandaşları’

Kitap Adı: Hydrocarbon Citizens: How Oil Transformed People and...

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...