Diplomatik Kriz İki Ülke Arasındaki Ekonomik İlişkileri Etkilemedi

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükeşi 2017 yılı ihracat rakamlarını açıkladı. 2017, Cumhuriyet tarihinin ikinci en iyi ihracat yılı oldu. Yüzde 10,22 artışla 157,1 milyar dolara ulaştı.

Türkiye’nin en çok ihracat gerçekleştirdiği ülkeler, AB ile yaşanan siyasal anlaşmazlıklara rağmen, Almanya, Fransa, İspanya,İtalya,Hollanda ve Brexit’in 2. aşamasına hazırlanan Birleşik Krallık’tır. AB ülkeleri dışında ise sıralamayı Rusya, Çin, Birleşik Arap Emirlikleri ve ABD izliyor.

Yıllardır Türkiye’nin en büyük ihracat pazarı olan Almanya,2017’de 2016’ya kıyasla Türkiye’den ithalatını yüzde 7,8 artarak 14,9 milyara ulaştı. TİM’e göre Almanya’nın Türkiye’nin toplam ihracatındaki payı yüzde 9,5 oldu. Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Jan Nöther göre iki ülke arasındaki diplomatik krize rağmen ekonomik ilişkilerin sağlam bir zeminde olduğunu belirtti. Türkiye’nin ihracattaki artışının global pazarda Türkiye’yi önemli bir rekabetçi kıldığından bahsetti. Almanya’nın Türkiye’den ithal ettiği ürün grupları otomobil, otomobil parçaları, elektrikli aletler, tekstil ve makine sanayisi ürünleri olarak görülüyor. Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Der Spiegel dergisine verdiği mülakatta Türkiye’ye Almaya’dan silah ihracatına ilişkin sorulara yanıtı tutuklu Alman vatandaşlarından Die Welt gazetesi Türkiye muhabiri Deniz Yücel vakasının çözülmesi şartı yönündedir.

Asude UYSAL
o-Staj AÇAM 2018 Stajyeri

Kaynakça:

 

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

TUİÇ AKADEMİ GÖNÜLLÜ EDİTÖR ÇAĞRISI

  TUİÇ Akademi ekibi olarak gönüllülük esaslı devam ettirmekte olduğumuz...

Diplomasi Akademisi Raporu

4 - 26 Aralık tarihleri arasında düzenlenen 4 haftalık...

La Belle Verte (1996)

Yapım Adı: La Belle Verte Yapım: 1996 / Fransa Yönetmen: Coline...

Partilerin Siyasal Söylemi Olarak Seçim Şarkıları

Özet Demokrasilerde bilindiği üzere toplumu temsil etmeye talip kişi ve...