Birleşik Devletler Elçisi Sidon, Lübnan’daki ABD Vatandaşlarına Uyarı Gönderdi

0
92

Birleşik Devletler Elçisi Sidon, Lübnan’daki ABD Vatandaşlarına Uyarı GönderdiHafta sonu Lübnan’da meydana gelen yoğun çarpışmalardan sonra Pazartesi gecesi Beyrut’taki Birleşik Devletler Elçisi Sidon tüm Lübnan’da komşuluk, mezhepsel ve gösterilerdeki çatışmaların hızlı bir şekilde giderek tırmandığını bunun silahlı ya da farklı türde şiddete yol açabileceğini söyleyerek uyarıda bulundu.

Uyarının, güney şehrinde Selefi Şeyh Ahmad Assir müdavimleri ve ordu arasındaki silahlı mücadelelerde onlarca ölü ve çok sayıda yaralı olduktan sonra geldiği bildirildi.

ABD Dış İşleri Bakanlığı yıllardır güvenlik endişeleri nedeniyle vatandaşlarını Lübnan’da çalışmaktan ve seyahat etmekten kaçınmaları gerektiğini söylüyordu.

E-posta üzerinden gönderilen mesaj ise eğer bölgesel ve ulusal durum kötüleşirse elçiliğin büyük olasılıkla ülke dışına güvenli geçişi sunmayacağı yönünde.

Mesajda ″Lübnan’da yaşayan ve çalışan ABD vatandaşları riskleri kabul edeceğini ve bu riskleri dikkatli bir şekilde değerlendirmeleri gerektiğini anlamalılar. Seyahat Uyarısı’na rağmen Lübnan’a seyahat eden ya da yerleşen ABD vatandaşları, ABD Elçiliği’nin Lübnan’ın tüm bölgelerine ulaşabilmek için sınırlı güçte olduğunun farkına varmalıdır.″ denildi.

(TUİÇ Akademi, Dailystar)

Zekiye Öksüzoğlu

TUİÇ Stajyeri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.