Brezilya’da Grevin Etkileri Devam Ediyor

0
62

19 Aralık’ta başlayan ve hala devam eden Brezilya’nın Rio Grande do Norte  eyaletindeki polisler ve itfaiyeciler çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve maaşlarının düzenli ödenmesi için başlattıkları grevlerini sürdürürken, bölgede suç oranı inanılmaz bir artış göstermiş,  bunun sonucunda da  Vali Robinson Faria 30 Aralık’ta asayişin sağlanması için kontrolün orduya devredildiğini kararname ile duyurmuştu. Kararname ile de bölgeye 2 bin 800 asker gönderilmişti.

Son olarak ise eyalette grevin devam etmesi ve artan  şiddet olayları Vali Faria’nın 180 günlük bir afet durumu ilan etmesine neden oldu. Yerel basına konuşan Vali Faria: “İstatistik Ofisi ve Kamu Güvenliği ve Sosyal Savunma Sekreterliği tarafından gönderilen veriler ve polis faaliyetlerinin felce uğramasından kaynaklanan şiddet düzeyindeki artış göz önüne alındı.” açıklamasını yaptı.

Aynı zamanda afet durumu kararnamesine göre grevin devam etmesi durumunda kamu dairesinin  tüm malları, hizmetleri ve çalışanları, kamu güvenliğinin sağlanması için kullanılmaya hazır olacak.

Duygu KÜÇÜKÇELEBİ
o-Staj 2018 LATAM Stajyeri

Kaynak:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.