Kuzeybatı Bulgaristan, Bağımsızlık İçin İmza Kampanyası Başlattı

Kuzeybatı Bulgaristan’da yaşayan yerli halk, Vidin, Vratsa ve Montona illerinin Bulgaristan’dan ayrılıp Romanya’ya katılabilmesi için imza kampanyası başlattı.

İmza kampanyasının başını çeken ve bu protestoyu düzenleyen kişi olarak bilinen Boris Kamenov, böyle bir girişimde bulunmalarının nedenlerinden biri olarak, bölgeyi Bulgaristan’da ki yolsuzluklardan soyutlamak olduğunu belirtti. Kamenov, “Biz bu yolsuzlukların içinde olmamalıyız” dedi. Kamenov ayrıca Kuzeybatı halkının mücadeleci bir yapısı olduğuna dikkat çekti.

Kamenov, kendisini yöneltilen “Kuzeybatı Bulgaristan neden Romanya’ya katılmak istiyor” sorusuna ise tereddütsüz bir şekilde, Romanya’nın daha etkili bir yargı sistemine sahip olduğunu ve yolsuzlukla mücadele cevabını verdi. Kamenov açıklamalarının devamında ise, Romen yargı sisteminin Bulgaristan’ın yargı siteminden çok daha demokratik ve reformize edilmiş olduğunu söylerken, ancak bölgenin bağımsızlık kazanmasından sonra Romanya’ya katılma teklifinde bulunulacağını söyledi.

Kamenov, daha sonra kendisine yöneltilen “İl merkezi olan Montana, Vidin ve Vratsa şehirlerinin Barselona gibi olup olmayacağı sorusuna, “Kuzeybatı Bulgaristan’ın Puigdemont gibi bir kişiye ihtiyacı var” diyerek cevap verdi.

Girişimi destekleyen bir vatandaş ise Kuzeybatı Bulgaristan’da yeterince istihdamın olmadığını belirtirken, buradaki halkın Kozloduy, Filibe ve başka şehirlerde çalışmak zorunda olduğunu da sözlerine ekledi.

Cihan DUMAN
o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...