Kosova’da Silah Kuvvetler Hazırlığı

Kosova’yı dışarıdan gelebilecek askeri tehditlere karşı korumakla görevli olan Kosova Güvenlik Gücü (KGG), Kosova Silahlı Kuvvetleri’ne (KSK) dönüşmeye hazırlanıyor. Kosova Güvenlik Gücü Bakanı olan Rrustem Berisha, yapılması düşünülen değişimin anayasal değişiklik ile düzenlenmesi gerektiğini dile getirdi.

Kosova’ya ait bir askeri ordunun kurulmasına karşı olan Sırp Topluluğunun da dahil olduğu oylamanın onaylanması için 2/3 oy çokluğu zorunlu olduğundan, Kosova Güvenlik Gücü Bakanı Rrustem Berisha, ordunun kurulmasına karşı olan Sırplar bu oylamaya dahilken herhangi bir fikir birliğinin sağlanmasının sıkıntılı olacağını dile getirdi.

Güvenlik Gücü Bakanı Berisha, Kosova’nın on yıldır bağımsız devlet olmasına rağmen hala bir silahlı ordusunun bulunmayışını, 2009’dan bu yana yalnızca Kosova Güvenlik Gücü tarafından korunulduğunu tekrar hatırlattı. Yine de kuruluşundan itibaren (21 Ocak 2009) Kosova Güvenlik Gücü’nün son derece hızlı ve önemli bir ilerleme katettiğini belirtti. Bakan, Kosova Güvenlik Gücü Bakanlığı tarafından planlanan Ordu Yasa Tasarısı’nı en geç dört ay içerisinde Hükümet’e gönderilmesinin planlandığını dile getirdi.

Simge ŞAHİN
o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Güvenilirlik Tuzağı: İtibar, Uğrunda Savaşmaya Değer mi?

Zayıflık konusundaki itibar saldırganlığa davetiye çıkarır mı? Pek çok...

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...