Cezayir, Fransa’dan Nükleer Tazminat Talep Etti

0
52

Cezayir Mücahitler Bakanı Tayyib Zeytuni, Cezayir’in sömürge döneminde, Fransa’nın yapmış olduğu nükleer denemelerin yol açtığı tahribatın tazmini için iki ülke arasında ortak bir komisyon kurulacağını söyledi. “Fransa’dan 100 kilometrekarelik alana yayılan nükleer denemeleri için tazminat talep ettik. Nükleer radyasyondan etkilenen grup ve kişilerin yanı sıra zarar gören alanın tazmini için Fransa’ya bazı öneriler sunacağız.” diyen Zeytuni, Cezayir’in, Fransa’nın mağdurlar için daha önceden sunduğu önerileri geri çevirdiğini de belirtti.

Fransa, 1966-1996 yılları arasında eski sömürgesi olan Cezayir’de 17 nükleer deneme gerçekleştirdi. Cezayir, bu nükleer denemeler sonucunda asker ve sivil 18 bin kişinin etkilendiğini ve birçoğunun birkaç sene içinde hayatını kaybettiğini belirtiyor. Fransa ise bu rakamın 500 asker olduğunu öne sürüyor.

Ulusal Sağlık ve Araştırma Geliştirme Teşvik Vakfı Başkanı Mustafa Khiati, geçen yıl gazetecilere verdiği demeçte, Fransa’nın nükleer testlerinin Cezayir’deki yıkıcı etkilerinin on yıllardır sürdüğünü söyledi.

2010 yılında Fransa’da nükleer deneme mağdurlarına tazminat ödenmesini öngören yasa tasarısı kabul edildi. Ancak Fransa sadece 20 kişiye tazminat ödendi.

Bugün, resmi olmayan rakamlara göre 3000 nükleer deneme mağduru hayatta ve bunların %35’i kanser hastalığı ile mücadele ediyor.

Enes YÜCEL
o-Staj 2018  AFRAM Stajyeri

Kaynakça:

http://www.xinhuanet.com/english/2018-01/29/c_136931875.htm > , erişim:30.01.2018

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.