AU Liderliğini Devralan Kagame, Vizesiz Rejimi Taahhüt Etti

Geçtiğimiz hafta Afrika Birliği’nin Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesinin, Addis Ababa’da yapılan toplantısında Ruanda’nın Başkanı Paul Kagame, 2018 yılı için Afrika Birliği (AU) başkanlığına seçildi ve Alfa Condé’den görevi devraldı.

Condé gibi Kagame’in de kıtada hayati önemi olan bir rol oynayan AU içindeki yapısal ve kurumsal reformları denetlemesi bekleniyor.

Zirvede bulunan temsilciler Condé’yi “kıtaya usule uygun olarak hizmet ettikleri” için tebrik etti. Başkan Kagame, yaptığı konuşmasında, bir yıllık görev süresince kuruluşu yönlendirecek olan reformları ve politika önceliklerini açıkladı.

Kagame, yolsuzlukla mücadele, Afrika’nın göç gündemi, AU’nun finansal özerkliği ve nihayetinde bir Kıtasal Serbest Ticaret Bölgesi’nin başlatılması dâhil olmak üzere önemli reformları başlatıyor.

“Bugün, Tek Afrika Hava Taşımacılığı Pazarını (SAATM) başlatıyoruz. Kıtasal Serbest Ticaret Bölgesi’ni başlatmaya neredeyse hazırız ve 2018’de daha fazla hareket özgürlüğü elde edebileceğiz. “dedi.

Kagame, daha sonra yaptığı “kıtaya kusursuz hizmet” konusunda öncülü Alpha Condé’ye de teşekkür ettiğini belirtti. Afrika’nın, 2018 hedeflerini gerçekleştirmek için Kagame, AU’nun bütçeleri ve Afrika’nın iç potansiyellerinin harekete geçirilmesi için kendi kendini finanse eden bir sistemi tartıştı. Bununla birlikte, paylaşılan birlik taahhüdünün de zorunlu olması gerektiğinin altını çizdi.

Büşra GÜRSOY
o-Staj 2018 AFRAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Makale İncelemesi: “The Case for Progressive Realism”

Yazar: David Lammy Kaynak: Foreign Affairs, May/June 2024 David Lammy'nin "The...

Bildiri Çağrısı: Avrupa Konferansları II – ‘Bizi Bağlayan Göç’

Avrupa Birliği (AB, Birlik), yumuşak güç olarak dünya siyasetini...

Gençlere Avrupa Turu: DiscoverEU ile Kültürel Keşifler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından başlatılan DiscoverEU programı, gençlere...

Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü BM Genel Kurulu’nda Tartışılacak

📣 Eylem Çağrısı: 11 Temmuz'u Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü...