Güney Kıbrıs’ta Cumhurbaşkanlığı Seçimleri İkinci Tura Kaldı

Kıbrıs Cumhuriyeti’ndeki başkanlık seçimlerinde, adaylardan hiçbiri yüzde 50’yi aşamadı. Seçimlerin ikinci turu 4 Şubat’ta yapılacak. Dokuz adayın katıldığı ilk turda birinci gelen Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, yüzde 35,5 oranında oy aldı. Komünist Parti AKEL’in desteklediği Stavros Mallas ise, yüzde 30,3 oyla ikinci geldi. Centrist Nicos Papadopulos yüzde 25.7 ile üçüncü oldu. Oylama öncesi anketlerde Malas ve Papadopoulos arasında sıkı bir yarışın olacağı öngörüldü.

Yurt dışı da dahil, 38 merkezin bulunduğu bin 122 seçim merkezinde gerçekleştirilen oylamada, 2013’te yapılan seçimlere göre daha düşük bir katılım gerçekleştiği görüldü. GKRY İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, 657’si Kıbrıslı Türklerden olmak üzere 550 bin 876 kayıtlı seçmenin 71,4’ü oy kullandı.

2013’teki seçimlerin 2. turunda da karşı karşıya gelen Anastasiadis ve Malas, tekrar başkanlık için rekabet edecek. 2018 seçimlerinde Anastasiadis’in oylarında yüzde 10’a yakın oranlarda düşüş gerçekleşirken, Malas’ın oy oranlarında artış gözlemlendi.

İlk seçim turunun bitimi sonrasında konuşan Anastasiadis, seçimleri kazanması halinde üçüncü kez adaylığını koymayacağını belirtti. Anastasiadis, “Önceliklerimiz ülkemizin iyiliği, sorunlarımıza gerçekçi ve kapsamlı programlara çözüm getirmeliyiz.” dedi. Stavros Malas ise, “Seçmenlerin çoğunluğu gerçek, yaratıcı ve umut dolu bir değişim isteğini dile getirmiştir.” dedi.

Ebrar GENC
o-Stajyer 2018 AÇAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

Sabri Versan
Sabri Versan
EditörDokuz Eylül Üniversitesi İstatistik Girişimci

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Güvenilirlik Tuzağı: İtibar, Uğrunda Savaşmaya Değer mi?

Zayıflık konusundaki itibar saldırganlığa davetiye çıkarır mı? Pek çok...

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...