Ermenistan’a Rusya Güvencesi

0
31

Haziran ayında Azerbaycan-Ermenistan çatışmasına müdahale eden Rusya, ateşkesin ihlal edildiği ve karşılıklı saldırılarda asker ölümlerin gerçekleştiği gerekçesine dayanarak Azerbaycan-Ermenistan sınırına savaş uçakları göndereceğini bildirmiş ve bu ülkelere ateşkese uyulması konusunda önemli bir uyarıda bulunmuştu.

Temmuz ayında da gündemdeki yerini koruyan Azerbaycan-Ermenistan meselesi, Rusya’nın güvencesi altına giren Ermenistan’ın kendini güçlü hissetmesiyle daha da kızışmaya başladı. Ermenistan Savunma Bakanı Seyran Ohanyan’ın, Ermenistan resmi gazetesine verdiği röportajda; Rusya ile stratejik işbirliği anlaşmasının Ermenistan’ın güvenliğini tam olarak sağlayabileceği yönündeki söylemlerine bakıldığında da bu durum rahatça görülebilmektedir.

Ohanyan, Ermenistan ve Azerbaycan arasında savaşın yeniden başlayabileceğini belirtirken, savaştan kaçınmanın en akılcı yolunun güç dengesini sağlamak olduğunu vurgulamış, savaşa girilmesi durumunda da güvencelerinin Rusya olacağının altını çizmiştir.

(TUİÇ Akademi, 1news, Habertürk)

 

Yelda Öztaş

UİÇ Derneği Stajyeri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.