Euro Grubunun Yeni Başkanı Portekizli Centeno

0
156

Brüksel’de gerçekleştirilen ve Euro Bölgesi’nde bulunan 19 Avrupa Birliği (AB) üyesi, ülkenin katıldığı Euro Grubu toplantısında, Portekiz Maliye Bakanı Mario Centeno yeni başkan olarak seçildi. Centeno, başkanlık için Lüksemburg Maliye Bakanı Pierre Gramegna, Slovakya Maliye Bakanı Peter Kazimir ve Letonya Maliye Bakanı Dana Reizniece-Ozola arasından seçildi.

Centeno, seçim öncesinde yaptığı açıklamada kendisini sadece Güney Avrupa ülkelerinin temsilcisi olarak görmediğini dile getirmişti. Önceki Bakan, Hollandalı Jeroen Dijsselbloem, genel seçimlerde maliye bakanı olamadığı için adaylığını koyamadı. Alman Mali Bakanı Peter Altmaier, Centeno’nun ülkesini krizden kurtarmak için harcadığı çabayı, bu doğrultu da istikrar ve kurtarma paktını uygulamasını takdir etti.

Portekiz 2011 yılında finans krizi yaşamış ve Euro Bölgesi’nden yardım istemişti. Bu sebeple, Lizbon’a 70 milyar euroluk acil kredi açılmıştı. 2015 yılında maliye bakanlığına getirilen Centeno ise, Portekiz’in 2016 yılında istikrar ve Büyüme Paktı şartlarına uymasına sağlamış, bu yolda ilerleme kaydedilmişti. AB Komisyon Başkanı’nın, Euro Bölgesi ile ilgili açıklayacağı reform önerileri arasında istikrar ve Büyüme Paktı kurallarının yumuşatılacağı şeklindeki iddialar geri çevrildi. Alman Maliye Bakanı Altmaier ise, yumuşatma uygulamasının Euro Bölgesi için zararlı olacağını açıkladı.

Candan BAYRI
o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

 Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.