Pakistan, Trump’tan Sınıra Tel Örgü Çekilmesi için Fon Yardımı İstedi

Pakistan, Afganistan sınırına çit örgü inşa ediyor ve bunun inşası için Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’tan fon yardımı isteğinde bulundu. Başbakan Shahid Khaqan Abbasi’nin, Ulusal Güvenlik Danışmanı Nasir Han Janjua, bu çitin 1800 km uzunluğunda planlandığını ve Afgan Savaşı’nın dayattığı uzun zamandır çekilen ızdırabın sona erdireceğini ayrıca Pakistan’daki terörizmi azaltacağına inanıyor. Janjua, ABD bariyer için bir ödenekte bulunmalı ya da en azından Afgan tarafındaki çit döşenmesine yardım etmeli, dedi. Sonuçta, Afgan Savaşı’nda harcanan maliyetin 45 milyar dolar olduğunu fakat bu çitin maliyetinin ise 532 milyon dolar olduğunu ve tel örgü çekilmesinin, savaş maliyetinden daha ucuz olduğunu da sözlerine ekledi. Pakistan’ın kuzey kesiminden bir yana, tel örgünün 2019’a kadar tamamlanacağı düşünülüyor.

Geçtiğimiz ay, Trump Twitter’da, Pakistana yapılacak olan 2 milyon dolarlık yardımı askıya alacağını ve geçmiş yıllardan beri Amerika liderlerinin sürekli Pakistan’a yardımda bulunduğunu söylemiş ve onları yalan söylemek ve hilekarlık yapmakla suçlamıştı. Buna rağmen, Pakistan ise yapılacak çitin her iki tarafta da teröristlelerin akışını keseceğine inanıyor ve ABD’yi, Afgan mültecilerin geri dönüşünü ve çitin tamamlanmasında yardımda bulunmaya çağırıyor. Bir günde 70.000 insanın sınırdan özgürce geçtiğini, bunun da terörizmi kolaylaştırdığını belirtti.

Hacer Aslıhan IŞIKOĞLU
o-Staj 2018 APAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...