Yunanistan Dışişleri Bakanı’nın Sözlerine Türkiye’den Sert Tepki

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias, geçtiğimiz günlerde Yunanistan’da bir TV kanalına yaptığı açıklamada yaşanan Kardak krizi ile ilgili, Türk sahil güvenlik botunun Yunan sahil güvenlik botu olan Gavdos’a çarpmasına ‘Türkiye bu hareketiyle kırmızı çizgileri aştı.’ yorumunu yaptı.

Kocias, açıklamasında “Türkiye iyi bilmelidir ki, Yunanistan ne Suriye’dir ne de Irak’tır” dedi ve benzer bir durumda Yunanistan’ın tavrının barışçıl olmayacağını ekledi. “Kardak kayalıklarının uluslararası hukuk kuralları ve anlaşmalar uyarınca Yunanistan’a ait olduğu açıktır” diyerek görüşünde ısrarını dile getirdi. Türkiye’nin gündemi nedeniyle “asabi bir ülke” haline geldiğini söyledi.

Nikos Kocias’ın bu sözlerine tepkisiz kalmayan Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, yaptığı yazılı açıklamada, Kocias’ın, Yunanistan’ın “barışçıl olmayan davranışlarda” bulunabileceğini gösteren bu ifadesini kaygıyla karşıladığını belirtti.

Aksoy, birkaç gün önce iki ülkenin başbakanlarının gerçekleştirdiği telefon görüşmesi ve içeriğinden ‘son dönemde Yunanistan’la yaşanan gerginlikten rahatsızlık duyulduğunu, tansiyonun düşürülmesi için Yunanistan’ın gerekli tedbirleri alması gerektiğini vurguladıklarını, iki tarafın görüş farklılıklarına rağmen görüşmede olumlu bir havanın olduğu, sorunların diyalog yoluyla çözülmesine ağırlık verilmesine odaklanılacağı’ şeklinde bahsetti.

Türkiye’nin Ege Denizi’ndeki gerginliğin azaltılmasını desteklediğini vurgulayan Aksoy, “Ancak maalesef görünen o ki, Yunan Dışişleri Bakanı, barışçıl olmayan, haddini aşan ve siyasi pozisyonunun gerektirdiği sorumluluktan uzak bir yaklaşım benimsemiştir. ” dedi. Yunan Bakanı Türk ve Yunan başbakanlarının ortak dilekleri doğrultusunda duyarlı olmaya davet ettiğini sözlerine ekledi.

Kocias’ın bu açıklamaları iki ülke arasında gerginliğe sebep olsa da iki ülke başbakanlarının görüşmelerinin bu gerginliği dizginleyici şekilde olduğunu dile getiren Hami Aksoy’un açıklamalarına bakılırsa, iki ülkenin de krizin çözümünde barışçıl olacakları bekleniyor.

Dilek KARADAY
o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

Kaynakça:

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Partilerin Siyasal Söylemi Olarak Seçim Şarkıları

Özet Demokrasilerde bilindiği üzere toplumu temsil etmeye talip kişi ve...

Operasyon: Argo (2012)

Yapım Adı: Operasyon: Argo Yapım Yılı: 2012 Yönetmen: Ben Affleck Tür: Gerilim/Dram Ben...

Türkiye’deki Gençlerin Eğitim Seviyelerinin Artmasında Gönüllülüğün Rolü

Özet Sivil toplum kuruluşları ve bu kuruluşlara gönüllülük esasıyla katılımın...

Güneşin Bile Patentini Almak İsteyenlerin Aşkı: Kapitalizm

Yapım Adı: Capitalism: A Love Story (Kapitalizm: Bir Aşk...