Yunanistan Dışişleri Bakanı’nın Sözlerine Türkiye’den Sert Tepki

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias, geçtiğimiz günlerde Yunanistan’da bir TV kanalına yaptığı açıklamada yaşanan Kardak krizi ile ilgili, Türk sahil güvenlik botunun Yunan sahil güvenlik botu olan Gavdos’a çarpmasına ‘Türkiye bu hareketiyle kırmızı çizgileri aştı.’ yorumunu yaptı.

Kocias, açıklamasında “Türkiye iyi bilmelidir ki, Yunanistan ne Suriye’dir ne de Irak’tır” dedi ve benzer bir durumda Yunanistan’ın tavrının barışçıl olmayacağını ekledi. “Kardak kayalıklarının uluslararası hukuk kuralları ve anlaşmalar uyarınca Yunanistan’a ait olduğu açıktır” diyerek görüşünde ısrarını dile getirdi. Türkiye’nin gündemi nedeniyle “asabi bir ülke” haline geldiğini söyledi.

Nikos Kocias’ın bu sözlerine tepkisiz kalmayan Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, yaptığı yazılı açıklamada, Kocias’ın, Yunanistan’ın “barışçıl olmayan davranışlarda” bulunabileceğini gösteren bu ifadesini kaygıyla karşıladığını belirtti.

Aksoy, birkaç gün önce iki ülkenin başbakanlarının gerçekleştirdiği telefon görüşmesi ve içeriğinden ‘son dönemde Yunanistan’la yaşanan gerginlikten rahatsızlık duyulduğunu, tansiyonun düşürülmesi için Yunanistan’ın gerekli tedbirleri alması gerektiğini vurguladıklarını, iki tarafın görüş farklılıklarına rağmen görüşmede olumlu bir havanın olduğu, sorunların diyalog yoluyla çözülmesine ağırlık verilmesine odaklanılacağı’ şeklinde bahsetti.

Türkiye’nin Ege Denizi’ndeki gerginliğin azaltılmasını desteklediğini vurgulayan Aksoy, “Ancak maalesef görünen o ki, Yunan Dışişleri Bakanı, barışçıl olmayan, haddini aşan ve siyasi pozisyonunun gerektirdiği sorumluluktan uzak bir yaklaşım benimsemiştir. ” dedi. Yunan Bakanı Türk ve Yunan başbakanlarının ortak dilekleri doğrultusunda duyarlı olmaya davet ettiğini sözlerine ekledi.

Kocias’ın bu açıklamaları iki ülke arasında gerginliğe sebep olsa da iki ülke başbakanlarının görüşmelerinin bu gerginliği dizginleyici şekilde olduğunu dile getiren Hami Aksoy’un açıklamalarına bakılırsa, iki ülkenin de krizin çözümünde barışçıl olacakları bekleniyor.

Dilek KARADAY
o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

Kaynakça:

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Süper Çeşitlilik Çağında Göçmenler ve Kimlik Değişimleri

Görkem Anlaş, Göç Çalışmaları o-Staj Programı Giriş “Süper çeşitlilik” değişen göç...

Ortadoğu’da Petrol ve Siyaset: ‘Hidrokarbon Vatandaşları’

Kitap Adı: Hydrocarbon Citizens: How Oil Transformed People and...

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...