Kuzey İrlanda’da ki Hükümet Müzakereleri Çöktü

0
153

Birleşik Krallık’ı oluşturan unsurlardan Kuzey İrlanda’da, koalisyon hükümeti kurma çalışmalarında bulunan ayrılıkçı Sinn Fein Partisi ile İngiltere ve Birlik Yanlısı Demokratik Birlik Partisinden (DUP) hükümet müzakerelerine ilişkin açıklama yapıldı.

DUP Lideri Arlene Foster, partilerin anlaşmasına dair “mevcut bir ihtimal bulunmadığını” belirterek, müzakerelerin İrlanda Dili Yasası kapsamındaki anlaşmazlık sebebiyle çöktüğünü bildirdi. Foster, Londra’daki merkezi hükümete yaptığı çağrıda, artık Kuzey İrlanda için bir bütçe hazırlanması ve politik kararların alınmasına başlanması gerektiğini savundu.

Taraflar arasında halen önemli uçurumlar bulunduğunun altını çizen DUP lideri, güç paylaşımına dayalı olarak kurulmak zorunda olan bir Kuzey İrlanda Hükümeti’nin halen partisinin hedefi olduğunu ancak “tek taraflı bir anlaşmayı kabul etmeyeceklerini” söyledi.

Sinn Fein’in Lideri Michelle O’Neill’da Demokratik Birlik Partisini müzakereleri çökertmekle suçladı. Partisinin, “DUP liderliği ile belli bir seviyede anlaşmaya vardığını” dile getiren O’Neill, ancak DUP’un anlaşmayı sonlandıramadığını öne sürdü.

Sponsorlu

Öte yandan, müzakerelerin İngilizce’nin yanı sıra İrlandaca’nın da Kuzey İrlanda’da resmi dil statüsüne getirilmesi konusunda çıkan anlaşmazlıktan dolayı başarısızlıkla sonuçlandığı bildiriliyor. Kuzey İrlanda’da sınırlı özerkliği düzenleyen yasaya göre, bölgesel hükümet ayrılıkçı ve birlik yanlısı en büyük iki partinin güç paylaşımına dayalı olarak kurulmak zorunda.

Bölgedeki gelişmeleri takip eden Londra’daki merkezi hükümet, tarafların anlaşmaya varabilmesine olanak tanınması kapsamında müzakereler için ek süre vermişti. Müzakereler, 13 aydır sürüyordu ve müzakerelerin çökmesiyle Kuzey İrlanda Bölgesel Hükümeti’nin yetkilerinin Londra’ya aktarılması gündeme gelecek.

Güç paylaşımına dayalı hükümetin kurulamaması durumunda, yeni bir seçime gidilmesi de gündemde ancak seçimin, Kuzey İrlanda’da ki siyasi dengeleri dramatik şekilde değiştirecek bir sonuç vermesi muhtemel görülmüyor.

Aybüke Rabia HALİL
o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here