St. Maarten’de Kredi İçin Geri Ödeme Yok

Saint Maarten, Karayip Denizi’nin kuzeydoğusunda yer alan tropik bir adadır. İki adının olmasının nedeni de iki ayrı sömürgeye sahip olmasıdır. Hollanda Krallığı ve Fransa arasında ikiye bölünmüştür.

Hükümeti, ilk beş yılda geri ödemesiz 50 milyon NAF kredisi verilmesi için, St. Maarten’e bir öneri gönderdi. Kredi, genel harcamalar için kullanılabilir ve bu kredi Hollanda Hükümeti tarafından imzalanabilir. CFT ( Committee of finance Supervision) Genel Sekreteri Raymond Gradus, yerel yönetime gönderilen bütçe değişikliği hakkında CFT’nin 24 saat içinde bir tavsiye vereceğini söyledi. CFT’nin tavsiyede bulunması ise iki hafta sürecek.

Gradus, basın toplantısında, “Bundan sonra, bütçe değişikliği konusunda parlamentoya karar bildirilecek ve parlamentoyu bu kanun hakkında mümkün olan en kısa sürede karar vermeye çağırıyorum.” dedi. “Önemli olan, nokta ekonomik faaliyetlerdeki artışın, hükümetin finansmanında olumlu bir etkisi olacağı ve açığın küçüleceği.” dedi.

Hollanda Hükümeti’nin 550 milyon avroluk Yeniden Yapılandırma Fonu, ekonominin yeniden başlatılmasında hayati bir rol oynuyor ve St. Maarten halkı için daha iyi bir yaşam sağlıyor. Cuma günü Holland House Beach Hotel’de düzenlenen basın toplantısında CFT açıklama yaptı. “CFT olarak resmi bir rol oynamamıza rağmen, Yeniden Yapılandırma Fonu projelerinin başarılı olacağına inanıyoruz.”dedi.”St. Maarten’i yeniden inşa etme süreci ve kamu maliyesinin sürdürülebilirliği de oldukça zaman alacak, ancak halkın gösterdiği direniş ve birliğe de değinilmelidir.” dedi.

Taslak 2018 bütçesi, gözden geçirilmek üzere CFT ile birlikte verilmektedir. Şimdiki mali durum göz önüne alındığında,St Maarten’in 2018’deki likidite sıkışıklığının ülkenin açığıyla hemen hemen eşit olduğu düşünülüyor. Gradus,”Bu nedenle,2018 bütçesini 2017 yılının son aylarının bilgileri üzerine güncellemek ve harcamaları kısmak ve gelir ve vergileri artırmak için önlemler almak, örneğin vergi tabanını genişletmek önemli.” dedi. Bu tedbirlere karar verecek organ da, hükümet ve nihayetinde parlamentodur.

Gamze BOZKURT   
o-Staj 2018 LATAM Stajyeri

Kaynakça:

● Anonim,(2018), Dutch offer NAf. 50m loan, no repayment for five years, <https://www.thedailyherald.sx/islands/73554-dutch-offer-naf-50m-loan-no-repayment-for-five-years>, erişim: 9 Şubat 2018

● Anonim,(2018), DUTCH OFFER NAF. 50M LOAN, NO REPAYMENT FOR FIVE YEARS, <https://www.sxm-talks.com/the-daily-herald/dutch-offer-naf-50m-loan-no-repayment-for-five-years/>, erişim:10 Şubat 2018

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Güney Afrika Seçimleri 2024: Yeni Bir Dönemin Eşiğinde

Güney Afrika Seçimleri: 29 Mayıs 2024 tarihinde gerçekleşecek seçimler...

Realistler Gazze’deki Savaşa Neden Karşı Çıkıyor?

Bu yazı Prof. Dr. Stephen Walt imzasıyla Foreign Policy'de...

Türkiye’de Demokrasi

Galip Dalay, Kıdemli Danışman, Türkiye Girişimi Orta Doğu ve...

Psikanaliz Işığında Srebrenitsa Soykırımının İnkarı

Psikanaliz Işığında Srebrenitsa Soykırımı İnkarı  Haris Imamovic / @SkenderVakuf Yazar/Danışman  Sırp müesses...