St. Maarten’de Kredi İçin Geri Ödeme Yok

Saint Maarten, Karayip Denizi’nin kuzeydoğusunda yer alan tropik bir adadır. İki adının olmasının nedeni de iki ayrı sömürgeye sahip olmasıdır. Hollanda Krallığı ve Fransa arasında ikiye bölünmüştür.

Hükümeti, ilk beş yılda geri ödemesiz 50 milyon NAF kredisi verilmesi için, St. Maarten’e bir öneri gönderdi. Kredi, genel harcamalar için kullanılabilir ve bu kredi Hollanda Hükümeti tarafından imzalanabilir. CFT ( Committee of finance Supervision) Genel Sekreteri Raymond Gradus, yerel yönetime gönderilen bütçe değişikliği hakkında CFT’nin 24 saat içinde bir tavsiye vereceğini söyledi. CFT’nin tavsiyede bulunması ise iki hafta sürecek.

Gradus, basın toplantısında, “Bundan sonra, bütçe değişikliği konusunda parlamentoya karar bildirilecek ve parlamentoyu bu kanun hakkında mümkün olan en kısa sürede karar vermeye çağırıyorum.” dedi. “Önemli olan, nokta ekonomik faaliyetlerdeki artışın, hükümetin finansmanında olumlu bir etkisi olacağı ve açığın küçüleceği.” dedi.

Hollanda Hükümeti’nin 550 milyon avroluk Yeniden Yapılandırma Fonu, ekonominin yeniden başlatılmasında hayati bir rol oynuyor ve St. Maarten halkı için daha iyi bir yaşam sağlıyor. Cuma günü Holland House Beach Hotel’de düzenlenen basın toplantısında CFT açıklama yaptı. “CFT olarak resmi bir rol oynamamıza rağmen, Yeniden Yapılandırma Fonu projelerinin başarılı olacağına inanıyoruz.”dedi.”St. Maarten’i yeniden inşa etme süreci ve kamu maliyesinin sürdürülebilirliği de oldukça zaman alacak, ancak halkın gösterdiği direniş ve birliğe de değinilmelidir.” dedi.

Taslak 2018 bütçesi, gözden geçirilmek üzere CFT ile birlikte verilmektedir. Şimdiki mali durum göz önüne alındığında,St Maarten’in 2018’deki likidite sıkışıklığının ülkenin açığıyla hemen hemen eşit olduğu düşünülüyor. Gradus,”Bu nedenle,2018 bütçesini 2017 yılının son aylarının bilgileri üzerine güncellemek ve harcamaları kısmak ve gelir ve vergileri artırmak için önlemler almak, örneğin vergi tabanını genişletmek önemli.” dedi. Bu tedbirlere karar verecek organ da, hükümet ve nihayetinde parlamentodur.

Gamze BOZKURT   
o-Staj 2018 LATAM Stajyeri

Kaynakça:

● Anonim,(2018), Dutch offer NAf. 50m loan, no repayment for five years, <https://www.thedailyherald.sx/islands/73554-dutch-offer-naf-50m-loan-no-repayment-for-five-years>, erişim: 9 Şubat 2018

● Anonim,(2018), DUTCH OFFER NAF. 50M LOAN, NO REPAYMENT FOR FIVE YEARS, <https://www.sxm-talks.com/the-daily-herald/dutch-offer-naf-50m-loan-no-repayment-for-five-years/>, erişim:10 Şubat 2018

Sosyal Medyada Paylaş

47,966BeğenenlerBeğen
6,667TakipçilerTakip Et
8,632TakipçilerTakip Et
2,586AboneAbone Ol

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Otel Mumbai (2018)

Otel Mumbai, yönetmen Anthony Maras’ın ilk uzun metrajlı, 2018...

Çeviri: Alija Izetbegović’i Zamanla Nasıl Daha İyi Anladım

Bu yazı, Dr. Emir Suljagic’in ‘Anadolu Agency' için kaleme aldığı “How...

Nancy Pelosi’nin Tayvan Ziyareti (Prof. Dr. Seriye Sezen)

TUİÇ TV'de konuğumuz 2015 yılında Tayvan Ulusal Chengchi Üniversitesi’nde...

Türkiye’nin İnsani Diplomasisi: Afrika Örneği

Özet Bu yazı Türkiye'nin Afrika'da insani diplomasiyi nasıl uygulandığı hakkında...