İtalya’da Aşırı Sağın Yükselişi

2017, İtalya için faşist şiddetin yükselişe geçtiği bir yıl oldu. Milano merkezli  L’Espresso adlı haftalık gazetede, yıllık faşist şiddet üzerine bilanço içeren bir makale yayınlandı. Buna göre, ülke çapındaki köylerde, büyük şehirlerde ve taşra illerinde Forza Nuova ve Casa Pound gibi aşırı sağcı grupların kurdukları saldırı birliklerinin neden olduğu “sarmal şiddet” şeklinde ortaya çıkan yüzlerce saldırı olayı yaşandı. Gazetenin verdiği bilgiye göre, İtalya’da “siyah terör” olarak adlandırılan ve şimdiye kadar hiç tanımlı olmayan boyutta şiddet olayları ile karşı karşıya kalındı. Neo-faşistler bu terörü bastırmak için verilen direnişe karşı savaş açarak, “siyah devrim” yapacaklarını ilan ettiler ve “Sloganlardan sonra gerçeklerin konuşulmasını sağlayacağız.” şeklinde bir beyanat verdiler.

Öte yandan, İtalya’nın Macerata kentinde geçen hafta neo-faşist görüşlere sahip bir kişi aracından ateş açarak Afrika kökenli altı kişiyi yaraladı. 28 yaşındaki Luca Traini isimli İtalyan, daha sonra boynuna İtalyan bayrağını dolayarak arabasından inmiş ve faşist selamı verdikten sonra teslim olmuştu.

Traini’nin düzenlediği ırkçı saldırı, gelecek ay genel seçimlerin yapılacağı İtalya’da, siyaset dünyasını ikiye böldü. şırı Sağcı Parti Forza Nuova, Luca Traini’yi açıkça destekleyerek, “Luca’yı yalnız bırakmayacağız.” dedi.

İtalya’da yaklaşan genel seçimler öncesi aşırı sağın yükselişi, ırkçılık karşıtı protestoları hızlandırdı. Cuma günü İtalya’nın Bologna kentinde polis ve faşizm karşıtı üniversite öğrencileri arasında arbede yaşandı. Arbede sırasında, 4 öğrenci ve 1 polis memuru yaralandı.

4 Mart’ta sandığa gitmeye hazırlanan İtalya’da, kamuoyu yoklamaları aşırı sağ partilerin bir önceki seçimlere oranlara güç kazandığını gösteriyor.

Aybüke Rabia HALİL
o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Türkiye ve Yunanistan Avrupa Hava Kalkanı Girişimi’ne Katıldı

Avrupa'nın güvenlik mimarisinde önemli bir gelişme olarak kaydedilen, Türkiye...

Süper Çeşitlilik Çağında Göçmenler ve Kimlik Değişimleri

Görkem Anlaş, Göç Çalışmaları o-Staj Programı Giriş “Süper çeşitlilik” değişen göç...

Ortadoğu’da Petrol ve Siyaset: ‘Hidrokarbon Vatandaşları’

Kitap Adı: Hydrocarbon Citizens: How Oil Transformed People and...

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...