Rumlar, Hidrokarbon İçin Türkiye’yi AB’ye Şikayet Etti

Kıbrıs Adası’nın ortak sahibi olan Kıbrıs Türklerinin doğal kaynaklar üzerindeki haklarını savunan Türkiye, Rumların doğalgaz arama çalışmalarına tepki gösterdi. Doğu Akdeniz’de Rum kesiminin hidrokarbon faaliyetlerini sürdürmesine Türkiye’den gelen sert tepki sonrası, Rumlar, Avrupa Birliği’ni devreye soktu. AB Konsey Başkanı Donald Tusk, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis ile yaptığı telefon görüşmesinin ardından Türkiye’ye AB ülkelerine yönelik tehditlerden kaçınma çağrısı yaptı. Türkiye’nin müdahalesiyle sondaj çalışmalarını durdurmak zorunda kalan Rumlar, soluğu Avrupa Birliği’nin kapısında aldı.

Türkiye hakkında küstah açıklamalar yaparak AB’den destek isteyen Rum yönetimi beklediğini aldı. Ancak tüm açıklamalara  rağmen bu konuda Türkiye’nin tavrı net: Bölgedeki doğal kaynaklarda Kıbrıslı Türklerin de hakkı var, yok sayılamaz. Konuyla ilgili Avrupa Birliği’nden de Rumlara destek açıklaması geldi.

Avrupa Komisyonu Sözcüsü  Mina Andreeva, “Türkiye’nin komşusuyla iyi ilişkilerde bulunması gerekiyor. Ayrıca Avrupa Birliği (AB) üyesi bir ülkeyle komşuluk ilişkilerine zarar verecek her türlü eylem, tehdit veya münakaşadan kaçınmalıdır.” diyerek küstah bir açıklamaya imza attı.

Ayrıca AB Komisyonu Başkanı Juncker, yaptığı açıklamada “Türkiye’nin davranışlarına şiddetle karşı çıkıyorum” dedi. Sınır ihlalinde bulunan ve sürekli tahrik edici hareketlerde bulunan Yunan tarafına tek  bir söz söylemeyen AB’nin Türkiye’ye yönelik sert eleştirilerde bulunması, AB dahil tüm dünyanın Türkiye’ye karşı saf tuttuklarının açık bir göstergesi olarak algılanmaktadır.

Hacer  KARKİN 
o-Staj 2018 ORTAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Gençlere Avrupa Turu: DiscoverEU ile Kültürel Keşifler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından başlatılan DiscoverEU programı, gençlere...

Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü BM Genel Kurulu’nda Tartışılacak

📣 Eylem Çağrısı: 11 Temmuz'u Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü...

Yükseköğretime Erişim İzleme Anketi

Bu anket, 6 Şubat Depremi sonrasında Hatay'da yükseköğretime erişimde...

Küresel Güney Sorunu: Batı’nın Yanıldığı Noktalar

Bu yazı Uluslararası Kriz Grubu CEO'su Comfort Ero tarafından...