Rumlar, Hidrokarbon İçin Türkiye’yi AB’ye Şikayet Etti

Kıbrıs Adası’nın ortak sahibi olan Kıbrıs Türklerinin doğal kaynaklar üzerindeki haklarını savunan Türkiye, Rumların doğalgaz arama çalışmalarına tepki gösterdi. Doğu Akdeniz’de Rum kesiminin hidrokarbon faaliyetlerini sürdürmesine Türkiye’den gelen sert tepki sonrası, Rumlar, Avrupa Birliği’ni devreye soktu. AB Konsey Başkanı Donald Tusk, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis ile yaptığı telefon görüşmesinin ardından Türkiye’ye AB ülkelerine yönelik tehditlerden kaçınma çağrısı yaptı. Türkiye’nin müdahalesiyle sondaj çalışmalarını durdurmak zorunda kalan Rumlar, soluğu Avrupa Birliği’nin kapısında aldı.

Türkiye hakkında küstah açıklamalar yaparak AB’den destek isteyen Rum yönetimi beklediğini aldı. Ancak tüm açıklamalara  rağmen bu konuda Türkiye’nin tavrı net: Bölgedeki doğal kaynaklarda Kıbrıslı Türklerin de hakkı var, yok sayılamaz. Konuyla ilgili Avrupa Birliği’nden de Rumlara destek açıklaması geldi.

Avrupa Komisyonu Sözcüsü  Mina Andreeva, “Türkiye’nin komşusuyla iyi ilişkilerde bulunması gerekiyor. Ayrıca Avrupa Birliği (AB) üyesi bir ülkeyle komşuluk ilişkilerine zarar verecek her türlü eylem, tehdit veya münakaşadan kaçınmalıdır.” diyerek küstah bir açıklamaya imza attı.

Ayrıca AB Komisyonu Başkanı Juncker, yaptığı açıklamada “Türkiye’nin davranışlarına şiddetle karşı çıkıyorum” dedi. Sınır ihlalinde bulunan ve sürekli tahrik edici hareketlerde bulunan Yunan tarafına tek  bir söz söylemeyen AB’nin Türkiye’ye yönelik sert eleştirilerde bulunması, AB dahil tüm dünyanın Türkiye’ye karşı saf tuttuklarının açık bir göstergesi olarak algılanmaktadır.

Hacer  KARKİN 
o-Staj 2018 ORTAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

[td_block_social_counter open_in_new_window="y" social_rel="nofollow" facebook="tuicakademi" twitter="tuicakademi" youtube="c/TUİÇAkademi" manual_count_youtube="2586" instagram="tuicakademi"]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Çeviri: Neoliberalizm Ukrayna’dan Önce Çökmüştü

Bu yazı, Gary Gerstle'ın Unherd için kaleme aldığı Neoliberalism Died Before Ukraine başlıklı görüş yazısından çevrilmiştir. Yazının aslına aşağıdaki bağlantıdan erişebilirsiniz.

Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları: Habitat Derneği Üzerine Bir Değerlendirme

Bu çalışma, Türkiye’de sürdürülebilir kalkınma amaçlarını Habitat Derneği’nin çalışmaları perspektifinde incelemeyi kapsamaktadır. Bu bağlamda, 2016 yılında BM tarafından kabul edilen 17 amaç doğrultusunda Habitat Derneği’nin yürüttüğü projelerin sürdürülebilir kalkınmayla ilişkisi incelenmiştir.

Causes of the Eurozone Crisis and Heterodox Solutions

Avrupa Çalışmaları stajyeri Ferhat Ege Aksaylı, sizler için sürdürülemez büyüme modellerine dayanan Eurozone krizinin nedenlerini inceledi.

TUİÇ Akademi 2023 O-Staj Burs Başvuruları Başladı!

2023 yılı O-Staj programlarımız için burs başvuruları başladı! Seçilen 15 kişi 2023 yılı içerisinde bir programa burslu olarak katılabilecek.