Netanyahu: Golan Tepeleri, Sonsuza Kadar İsrail’in Elinde Kalacak!

İsrail Başbakanı Bünyamin Netanyahu, Golan Tepelerinin sonsuza kadar İsrail’in elinde kalacağını söyledi.

İsrail Başbakanlık Basın Ofisinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Netanyahu Almanya’nın Münih kentinde gerçekleştirilen 54. Uluslararası Münih Güvenlik Konferansı’nda, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ile görüştü. Netanyahu görüşmede Guterres’e, “Golan Tepeleri sonsuza kadar İsrail’in elinde kalacak.” dedi.

İran’ın, Suriye’deki askeri varlığına da değinen Netanyahu, “İran, Suriye’de üs inşa etmemeli buna karşı harekete geçeceğiz” ifadelerini kullandı. İsrail ordusu, bir süre önce Suriye’den kalkan ve İran’a ait olduğu belirtilen bir insansız hava aracının İsrail hava sahasını ihlal etmesi üzerine düşürüldüğünü duyurmuş, buna karşılık Suriye’deki “İran’a ait hedeflere” hava saldırısı düzenlemişti. Saldırı sırasında İsrail’e ait bir F-16 da düşürülmüştü.

1967’de İsrail tarafından işgal edilen Golan Tepeleri, Suriye’nin Başkenti Şam’a 60 km mesafede olmasından dolayı stratejik bir öneme sahiptir. Aynı zamanda İsrail su ihtiyacının içte birini karşılamaktadır. Bölgenin, Filistin konusunda ve İran’ın Suriye’de ki askeri faaliyetleri konusunda İsrail’in elinde bir koz olarak bulundurulması, gelecekte de bölgenin ne kadar önemli bir konumda olduğunu göstermektedir. İsrail bu bölgeyi kaybederse Şam’ı tehdit etme konusunda büyük bir zafiyete uğrayacağını bilmektedir.

Kerem AYSU
o-Staj 2018 ORTAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Güvenilirlik Tuzağı: İtibar, Uğrunda Savaşmaya Değer mi?

Zayıflık konusundaki itibar saldırganlığa davetiye çıkarır mı? Pek çok...

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...