Makedonya İsim Değişikliğine Gitti

Uzun süredir Yunanistan ile yaşadığı isim krizi ile dünya gündeminde olan Makedonya geçtiğimiz günlerde Bakanlar Kurulu’ nun aldığı kararlar sonrası havaalanı ve otoyollarında isim değişikliğine gideceğini açıklamıştı. Bu kararlar bugün Makedonya Cumhuriyeti Resmi gazetesinde yayımlanması sonucu yürürlüğe girdi, havaalanı ve otoyol isim değişikliği böylece gerçekleşmiş oldu.

Üsküp Havaalanı ismi Uluslararası Üsküp Havaalanı olurken 10’ uncu koridor otoyolunun ismi “Dostluk” otoyolu olarak değiştirildi. Havaalanının ismi 2006 yılında da Büyük İskender olarak değiştirilmişti. Devlet Yolları Kurumu 10’ uncu koridorda otoyol ismini taşıyan yaklaşık 19 levhada daha değişiklik yapacağını açıkladı.

Makedonya’ nın bu isim değişiklikleri AB’ ye giriş sürecini de olumlu yönde etkileyecektir. Selanik Belediye Başkanı Yiannis Boutaris Makedonya havaalanı yeniden adlandırılması gerektiğini ve olumlu bir adım olduğunu belirtti. Boutaris, Yunanistan’ ın TV Sky’ a verdiği demeçte Makedonya isminin dünyayı böldüğünü ve herkesin bu ortamda kaybedebileceğini açıkladı. Boutoris, Yunanistan’ ın Makedonya’ dan korkmadığını, anlaşılmayan konularda zaten gerekli adımları her iki ülkenin de attığını ve Yunanistan şu an Makedonya’ yla olan sorunlarından daha büyük bir sorununun olduğunu ve bunun da Türkiye aralarında yaşanan gerginlik olduğunu belirtti.

Boutaris’ in bu açıklamaları Yunanistan-Makedonya ilişkilerinde çok olumlu aşamalar kaydedilmeyeceğinin göstergesidir. Yunanistan’ ın hem Makedonya ile olan 27 yıllık isim krizi hem de Türkiye ile olan Kardak sorununa tutumunu değiştirmeye niyeti olmadığını görebiliriz.

Ecenaz Terzi
o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Çingeneler Zamanı Film Analizi

Şermin Ecem DuranSosyoloji Çalışmaları StajyeriEditör: Eda Kurt Giriş Yönetmenliğini Balkan kültürünü...

Eğitim Entegrasyonu: Suriyeli Sığınmacıların Türkiye’deki Eğitimi ve Karşılaşılan Sorunlar

Yusuf KAMIŞGöç Çalışmaları StajyeriEditör: Ayşenur Alişiroğlu Özet Türkiye son on yılda...

Rusya ile NATO’nun Baltık Bölgesi Üzerindeki Rekabetinin İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya Üyelik Sürecine Etkileri

Celal İlker VarolEditör: Bervan Kaya Soğuk Savaş dönemiyle başlayan süreçten...