Makedonya İsim Değişikliğine Gitti

0
201

Uzun süredir Yunanistan ile yaşadığı isim krizi ile dünya gündeminde olan Makedonya geçtiğimiz günlerde Bakanlar Kurulu’ nun aldığı kararlar sonrası havaalanı ve otoyollarında isim değişikliğine gideceğini açıklamıştı. Bu kararlar bugün Makedonya Cumhuriyeti Resmi gazetesinde yayımlanması sonucu yürürlüğe girdi, havaalanı ve otoyol isim değişikliği böylece gerçekleşmiş oldu.

Üsküp Havaalanı ismi Uluslararası Üsküp Havaalanı olurken 10’ uncu koridor otoyolunun ismi “Dostluk” otoyolu olarak değiştirildi. Havaalanının ismi 2006 yılında da Büyük İskender olarak değiştirilmişti. Devlet Yolları Kurumu 10’ uncu koridorda otoyol ismini taşıyan yaklaşık 19 levhada daha değişiklik yapacağını açıkladı.

Makedonya’ nın bu isim değişiklikleri AB’ ye giriş sürecini de olumlu yönde etkileyecektir. Selanik Belediye Başkanı Yiannis Boutaris Makedonya havaalanı yeniden adlandırılması gerektiğini ve olumlu bir adım olduğunu belirtti. Boutaris, Yunanistan’ ın TV Sky’ a verdiği demeçte Makedonya isminin dünyayı böldüğünü ve herkesin bu ortamda kaybedebileceğini açıkladı. Boutoris, Yunanistan’ ın Makedonya’ dan korkmadığını, anlaşılmayan konularda zaten gerekli adımları her iki ülkenin de attığını ve Yunanistan şu an Makedonya’ yla olan sorunlarından daha büyük bir sorununun olduğunu ve bunun da Türkiye aralarında yaşanan gerginlik olduğunu belirtti.

Boutaris’ in bu açıklamaları Yunanistan-Makedonya ilişkilerinde çok olumlu aşamalar kaydedilmeyeceğinin göstergesidir. Yunanistan’ ın hem Makedonya ile olan 27 yıllık isim krizi hem de Türkiye ile olan Kardak sorununa tutumunu değiştirmeye niyeti olmadığını görebiliriz.

Sponsorlu

Ecenaz Terzi
o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here