Euro Grubunun Yeni Başkanı Portekizli Centeno

Brüksel’de gerçekleştirilen ve Euro Bölgesi’nde bulunan 19 Avrupa Birliği (AB) üyesi, ülkenin katıldığı Euro Grubu toplantısında, Portekiz Maliye Bakanı Mario Centeno yeni başkan olarak seçildi. Centeno, başkanlık için Lüksemburg Maliye Bakanı Pierre Gramegna, Slovakya Maliye Bakanı Peter Kazimir ve Letonya Maliye Bakanı Dana Reizniece-Ozola arasından seçildi.

Centeno, seçim öncesinde yaptığı açıklamada kendisini sadece Güney Avrupa ülkelerinin temsilcisi olarak görmediğini dile getirmişti. Önceki Bakan, Hollandalı Jeroen Dijsselbloem, genel seçimlerde maliye bakanı olamadığı için adaylığını koyamadı. Alman Mali Bakanı Peter Altmaier, Centeno’nun ülkesini krizden kurtarmak için harcadığı çabayı, bu doğrultu da istikrar ve kurtarma paktını uygulamasını takdir etti.

Portekiz 2011 yılında finans krizi yaşamış ve Euro Bölgesi’nden yardım istemişti. Bu sebeple, Lizbon’a 70 milyar euroluk acil kredi açılmıştı. 2015 yılında maliye bakanlığına getirilen Centeno ise, Portekiz’in 2016 yılında istikrar ve Büyüme Paktı şartlarına uymasına sağlamış, bu yolda ilerleme kaydedilmişti. AB Komisyon Başkanı’nın, Euro Bölgesi ile ilgili açıklayacağı reform önerileri arasında istikrar ve Büyüme Paktı kurallarının yumuşatılacağı şeklindeki iddialar geri çevrildi. Alman Maliye Bakanı Altmaier ise, yumuşatma uygulamasının Euro Bölgesi için zararlı olacağını açıkladı.

Candan BAYRI
o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

 Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Gençlere Avrupa Turu: DiscoverEU ile Kültürel Keşifler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından başlatılan DiscoverEU programı, gençlere...

Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü BM Genel Kurulu’nda Tartışılacak

📣 Eylem Çağrısı: 11 Temmuz'u Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü...

Yükseköğretime Erişim İzleme Anketi

Bu anket, 6 Şubat Depremi sonrasında Hatay'da yükseköğretime erişimde...

Küresel Güney Sorunu: Batı’nın Yanıldığı Noktalar

Bu yazı Uluslararası Kriz Grubu CEO'su Comfort Ero tarafından...