Euro Grubunun Yeni Başkanı Portekizli Centeno

Brüksel’de gerçekleştirilen ve Euro Bölgesi’nde bulunan 19 Avrupa Birliği (AB) üyesi, ülkenin katıldığı Euro Grubu toplantısında, Portekiz Maliye Bakanı Mario Centeno yeni başkan olarak seçildi. Centeno, başkanlık için Lüksemburg Maliye Bakanı Pierre Gramegna, Slovakya Maliye Bakanı Peter Kazimir ve Letonya Maliye Bakanı Dana Reizniece-Ozola arasından seçildi.

Centeno, seçim öncesinde yaptığı açıklamada kendisini sadece Güney Avrupa ülkelerinin temsilcisi olarak görmediğini dile getirmişti. Önceki Bakan, Hollandalı Jeroen Dijsselbloem, genel seçimlerde maliye bakanı olamadığı için adaylığını koyamadı. Alman Mali Bakanı Peter Altmaier, Centeno’nun ülkesini krizden kurtarmak için harcadığı çabayı, bu doğrultu da istikrar ve kurtarma paktını uygulamasını takdir etti.

Portekiz 2011 yılında finans krizi yaşamış ve Euro Bölgesi’nden yardım istemişti. Bu sebeple, Lizbon’a 70 milyar euroluk acil kredi açılmıştı. 2015 yılında maliye bakanlığına getirilen Centeno ise, Portekiz’in 2016 yılında istikrar ve Büyüme Paktı şartlarına uymasına sağlamış, bu yolda ilerleme kaydedilmişti. AB Komisyon Başkanı’nın, Euro Bölgesi ile ilgili açıklayacağı reform önerileri arasında istikrar ve Büyüme Paktı kurallarının yumuşatılacağı şeklindeki iddialar geri çevrildi. Alman Maliye Bakanı Altmaier ise, yumuşatma uygulamasının Euro Bölgesi için zararlı olacağını açıkladı.

Candan BAYRI
o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

 Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Uluslararası Göç Dalgaları ve Kentsel Kalkınma: İstanbul Örneği

Bu yazıda, öncelikle Türkiye’nin göç ile kalkınma sürecinin anlaşılması ve kalkınmanın nasıl bir seyir izlediği, ardından İstanbul'un tarihsel süreç içerisinde dış göçler tarafından nasıl şekillendiği, 21. yüzyılın uluslararası en derin göç meselesi olan Suriyeli mülteci akınının etkisi vurgulanarak değerlendirilecektir.

Röportaj: Gülüm Özçelik ile Uluslararası Hukuk ve İnsan Hakları Bağlamında Göç

Bu röportaj, Gülüm Özçelik ile Uluslararası Hukuk ve İnsan...

Göçün Feminenleşmesi: Toplumsal Cinsiyet Perspektifinden Kadın Göçmenler

Bu çalışma, göç deneyimi yaşayan kadınların toplumsal cinsiyet rollerinden kaynaklanan mağduriyetlerini ortaya çıkarmaya, bu kadınların göçlerinin nedenleri ve yöntemlerine, göç esnası ve sonrasında karşılaştıkları risklere ışık tutmaya çalışmaktadır. 

Suriye İç Savaşı Sonrası Yaşanan Göçün Terör Bağlamında AB’ye Etkileri

Bu yazıda AB kuruluşu ve gelişim süreci kısaca ele alındıktan sonra Suriye İç Savaşı’nın patlak vermesiyle başlayan süreç ve iç savaşın şiddetlendiği yıl olan 2015 ve sonrasında Avrupa ülkelerinde görülen terör olayları üzerinde durulacaktır. Aynı zamanda bu süreçte oluşan göç dalgalarının Avrupa’da aşırı sağın ve İslamofobinin yükselişi üzerindeki etkileri ele alınacaktır.