Northvolt, Tesla’ya Rakip Olmak İçin İsveç’te Büyük Bir Pil Fabrikası Kuruyor

Hayata geçirildiğinde Avrupa’nın en büyük pil fabrikası olacak olan Northvolt, proje için Avrupa Birliği yatırım bankasına başvuruda bulundu. Avrupa’nın en büyük Lityum-iyon pil fabrikasını kurmayı hedefleyen Northvolt’un proje için gereken 63 milyon dolarlık başvurusu, Avrupa Birliği tarafından kabul edildi.

Edinilen bilgilere göre,hayata geçirildiğinde Avrupa’nın en büyük Lityum-iyon pil fabrikası olacağı planlanan Northvolt, kurulacak tesis sayesinde dışarıya bağlılığı minimuma indirmeyi ve Tesla’ya rakip olmayı amaçlıyor. Ayrıca, İsveç’te kurulacak olan bu mega fabrika Avrupa’nın en büyük fabrikası olmasının yanı sıra 2000 ile 2500 arası İsveçli vatandaşa da iş imkanı sağlayacak.2025 yılında Avrupa’da ki pil sektörü hacminin, 300 milyar doların üstüne çıkması öngörülüyor. Ayrıca,Northvolt’un pil sektörüne yatırım yaparak gelecekte önemli bir gereksinimi karşılamayı hedeflerken son yıllarda gelişen teknolojinin de etkisiyle elektrikli otomobillere yönelen ülkeler için de önemli ham madde ihtiyacını karşılayacaktır.
Tesla’da 5 yıl boyunca satın alma yöneticisi olarak çalışan 47 yaşındaki Peter Carlsson, Tesla’dan ayrıldıktan sonra Northvolt’u kurarak elektriklenmeye doğru hızla ilerleyen Avrupa’da dünyanın en yeşil pilini üretmeyi hedefliyor.

Halil ÇANKAYA
o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

Kaynak:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...