Gambiya’da Her 100 Kişiden 1’i AIDS Hastası

0
125

2 milyon 50 bin nüfusu olan Batı Afrika ülkesi Gambiya’da 21 bin kişi HIV virüsünün neden olduğu AIDS hastalığına yakalanmış bulunuyor.

Gambiya HIV/AIDS Ağı Koordinatörü Lamin Njie, geçtiğimiz Perşembe günü Brikoma’daki bölgesel Valilik Ofisinin Konferans Salonunda sağlık personellerine bir sunum yaptı. Bölgedeki tüm sağlık merkezlerinden verilerin alınarak sürecin takip edildiğini bildirdi. Koordinatör Njie Gambiya’da 21 bin AIDS hastasının bulunduğunu, bunlardan yalnız 7 bininin tedavi altında olduğunu belirtti.

Gambiya halkında bulunan AIDS hastalığına karşı duyarsızlıktan yakınan Njie, hastalığa karşı mücadele edeceklerini ve bu konu kapsamında çeşitli çalışmalar başlattıklarını ifade etti.

Gambiya HIV/AIDS Koordinatörü Njie, BM UNAIDS Programı ile ortaklaşa HIV/AIDS mücadele programı hazırladıklarını belirtti ve bu mücadele programı kapsamında toplanan fonun hastaların tedavi, bakım ve desteklenmesinde kullanılacağını vurguladı.

BM, 2013 yılında mali sıkıntılar yüzünden UNAIDS Programı’nı durdurma kararı almıştı. Ancak program daha sonra çalışmalarına tekrardan başladı. Gambiya, bu durdurma kararından etkilenen tek Batı Afrika ülkesi olmuştur.

Gambiya Eski Devlet Başkanı Yahya Jemmah, ülkede yaygın görülen AIDS hastalığına karşı yerli ilaç ürettiklerini söylemiş ve halkını bu ilacı kullanmaya çağırmıştı. Halkın yapılan çağrıya uyması sonucu ülkede görülen AIDS vakası daha da yaygınlaşmıştı.

Enes YÜCEL
o-Staj 2018 AFRAM Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.