Bulgaristan Cumhurbaşkanı Radev, Ülkedeki Alman Şirketlerin Temsilcileri İle Görüştü

0
80

Cumhurbaşkanı Rumen Radev, görüşmede ilk olarak Bulgaristan ekonomisine yönelik açıklamalarda bulundu. Yatırımcıların, Bulgaristan’ da kalması ve buraya çekilmesine yönelik çalışmaların yapılacağına dair görüşlerini bildirdi. Almanya’ nın, Bulgaristan için stratejik bir ortak olduğunu ve iki devlet arasındaki ilişkilerin iyileştirilmesi yönünde adımlar atılması gerektiğini söyledi.

Radev’ in bu söylemlerinden ise ekonomik hizmetlerin artacağını söyleyebiliriz. Eğitime de önem verdiği açıkça belli olan Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, özellikle eğitimini yurt dışında tamamladıktan sonra ülkeye dönen gençlerin, iş gücüne kazandırılması ve nitelikli iş gücünün iç piyasada kalması yönünde adımlar atılması konularına vurgu yaptı.

Alman yatırımcılar ise, Radev’ in söylediklerine karşılık olarak nitelikli iş gücü yokluğu ve ekonomik istikrarsızlıklar ve siyasi planlamalarda ilerinin görülmemesi gibi sebeplerin yatırımları engellediğini açıkladılar. Küçük ve orta ölçekli şirketlerin karşılaştıkları idari engellerin arkasındaki sebebin de yolsuzluk olabileceğini belirtip, bu konunun araştırılması gereken bir sorun olduğuna değindiler.

Ecenaz TERZİ
o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

Sponsorlu

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here