Katalonya Krizinin İspanya’ya Bedeli 1 Milyar Euro Oldu!

İspanya Ekonomi Bakanı Luis de Guindos, Katalonya’daki bağımsızlık referandumu ve oluşan siyasi krizin ekonomik maliyetinin yaklaşık 1 milyar euro olduğunu söyledi.

İspanyol radyosuna konuşan Luis de Guindos, Katalonya Özerk Bölgesi’nde düzenlenen referandumun ardından, Katalan ekonomisinin büyümesinde bir yavaşlama olduğunu belirtti. Bölgenin büyümesi, İspanyol gayri safi yurt içi hasılanın yaklaşık beşte birini oluşturuyor. Guindos, referandumun Katalan ekonomisinin dördüncü çeyrekteki büyüme hızını yüzde 0,9’dan yüzde 0,4’e düşürdüğünü belirtti.
Guindos: “Katalonya, İspanya ekonomisinin üzerinde büyümüştü, İspanyol ekonomisinin itici güçlerinden biriydi. Ancak dördüncü çeyrekte bu bir yük haline geldi. ” dedi. Raporlara göre, devam eden krizin sonucu olarak 3 bin 100 şirket merkezlerini bölgeden taşıdı.

Katalonya Özerk Yönetimi, 1 Ekim’de yasa dışı bağımsızlık referandumuna gitmiş, 27 Ekim’de de tek taraflı olarak bağımsızlık ilan etmişti. Bunun üzerine merkezi hükümet, yerel hükümet ve parlamentoyu feshederek, bölgeyi geçici olarak doğrudan yönetmeye başlamıştı.

21 Aralık’ta düzenlenen bölgesel seçimde siyasi krizin çözülmesini sağlayamadı. Luis de Guindos: “Ayrılıkçı partiler tek taraflı hareket etmeyi bırakıp Katalan toplumunun temel ihtiyaçlarına odaklanmalıdır” dedi.

Gamze AZMAN
o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

Kaynakça :

Sosyal Medyada Paylaş

Sabri Versan
Sabri Versan
EditörDokuz Eylül Üniversitesi İstatistik Girişimci

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Makale İncelemesi: “The Case for Progressive Realism”

Yazar: David Lammy Kaynak: Foreign Affairs, May/June 2024 David Lammy'nin "The...

Bildiri Çağrısı: Avrupa Konferansları II – ‘Bizi Bağlayan Göç’

Avrupa Birliği (AB, Birlik), yumuşak güç olarak dünya siyasetini...

Gençlere Avrupa Turu: DiscoverEU ile Kültürel Keşifler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından başlatılan DiscoverEU programı, gençlere...

Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü BM Genel Kurulu’nda Tartışılacak

📣 Eylem Çağrısı: 11 Temmuz'u Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü...