Katalonya Krizinin İspanya’ya Bedeli 1 Milyar Euro Oldu!

0
88

İspanya Ekonomi Bakanı Luis de Guindos, Katalonya’daki bağımsızlık referandumu ve oluşan siyasi krizin ekonomik maliyetinin yaklaşık 1 milyar euro olduğunu söyledi.

İspanyol radyosuna konuşan Luis de Guindos, Katalonya Özerk Bölgesi’nde düzenlenen referandumun ardından, Katalan ekonomisinin büyümesinde bir yavaşlama olduğunu belirtti. Bölgenin büyümesi, İspanyol gayri safi yurt içi hasılanın yaklaşık beşte birini oluşturuyor. Guindos, referandumun Katalan ekonomisinin dördüncü çeyrekteki büyüme hızını yüzde 0,9’dan yüzde 0,4’e düşürdüğünü belirtti.
Guindos: “Katalonya, İspanya ekonomisinin üzerinde büyümüştü, İspanyol ekonomisinin itici güçlerinden biriydi. Ancak dördüncü çeyrekte bu bir yük haline geldi. ” dedi. Raporlara göre, devam eden krizin sonucu olarak 3 bin 100 şirket merkezlerini bölgeden taşıdı.

Katalonya Özerk Yönetimi, 1 Ekim’de yasa dışı bağımsızlık referandumuna gitmiş, 27 Ekim’de de tek taraflı olarak bağımsızlık ilan etmişti. Bunun üzerine merkezi hükümet, yerel hükümet ve parlamentoyu feshederek, bölgeyi geçici olarak doğrudan yönetmeye başlamıştı.

21 Aralık’ta düzenlenen bölgesel seçimde siyasi krizin çözülmesini sağlayamadı. Luis de Guindos: “Ayrılıkçı partiler tek taraflı hareket etmeyi bırakıp Katalan toplumunun temel ihtiyaçlarına odaklanmalıdır” dedi.

Sponsorlu

Gamze AZMAN
o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

Kaynakça :

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here