Güney Kore’nin THAAD İçin Ödeme Yapması İmkânsız, İddiası

1
539

 Güney Kore Başkanlık adaylarından önde gelen Moon Jae-in’in dış politika danışmanı ABD Başkanı Donald Trump’ın THAAD için Seoul’un ödeme yapması teklifinin imkânsız bir seçenek olduğunu söyledi.

 Trump, Perşembe günü Reuters’a verdiği röportajda Güney Kore’den THAAD sistemi için $1milyar ödemesini istediğini söylemişti.

 Moon’un dış politika danışmanı ve Seoul Yonsei Üniversitesi’nde Profesör olan Kim Ki-jung ise “THAAD sistemini satın alsak bile ana yönetimi ABD’nin elinde olacaktır.” şeklinde konuştu ve şunları ekledi; “Satın alınması olanaksız bir seçenek. Seçenekleri değerlendirirken bu konuşulan konulardan biriydi.”

 Moon 9 Mayısta yapılacak seçimler için yapılan anketlerde açık ara ile lider durumda. Yapılacak seçimle görevden alınan ve THAAD sisteminin yerleştirilmesini onaylayan Park Geun-hye’nin yerine yeni başkan seçilmiş olacak.

 Moon’un sözcüsü Lee Ji-soo, Trump’ın yaptığı açıklamalarından kampanya yetkililerinin haberdar olduğunu ve bunun üzerinde tartışıldığını ama Moon’un ekibinden henüz resmi bir açıklamada bulunulmadığını söyledi.

Ezgi Nur Özturan – APAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.