Endonezya ile Avustralya Arasındaki “IA-CEPA Görüşmeleri” Yıl Sonuna Kadar Tamamlanacak.

Görüşmelere 2010’da başlayan Endonezya-Avustralya Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması’nı (IA-CEPA) imzalayan Avustralya ve Endonezya hükümetleri, bu yılın sonuna kadar anlaşmayı tamamlamaya karar verdiler.

 Çarşamba günü Jakarta’daki Avustralya Büyükelçiliği Ekonomi, Yatırım ve Altyapı Bakan Danışmanı Steven Barraclough yaptığı konuşmada  “Endonezya hükümetiyle müzakereleri Aralık ayında sonuçlandırma kararı aldık. Hedefe ulaşmak için her şeyi yapacağız” dedi. Barraclough sözlerine Avustralya’daki şirketlerin üretim maliyetlerini düşürmek için Endonezya’daki fabrikaları geliştirip kullandıklarını ve müzakerelerin her iki ülke için karşılıklı menfaatleri ve karlı işletmeleri keşfetme olanağı sağladığını söyledi.

 Şubat ayında Cumhurbaşkanı Joko “Jokowi” Widodo’nun Avustralya’ya ziyareti, IA-CEPA konusunda daha ileri görüşmelerin yolunu açmıştı. Ziyaret sırasında Jokowi, vergi kesme ve vergi dışı engelleri kaldırma sözü de vermişti. Avustralya Dışişleri ve Ticaret Bakanlığı’na göre, iki ülke arasındaki iki yönlü ticaret 2016 yılında 15,3 milyar A $ (11,7 milyar ABD $) seviyesinde gerçekleşti.

Betül Cengiz – APAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Gençlere Avrupa Turu: DiscoverEU ile Kültürel Keşifler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından başlatılan DiscoverEU programı, gençlere...

Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü BM Genel Kurulu’nda Tartışılacak

📣 Eylem Çağrısı: 11 Temmuz'u Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü...

Yükseköğretime Erişim İzleme Anketi

Bu anket, 6 Şubat Depremi sonrasında Hatay'da yükseköğretime erişimde...

Küresel Güney Sorunu: Batı’nın Yanıldığı Noktalar

Bu yazı Uluslararası Kriz Grubu CEO'su Comfort Ero tarafından...