İran’dan İkiyüzlü “Suriye” AÇIKLAMASI

0
98

 İran Dişişleri Bakanlığından ‘İdlib’de kimyasal silah’ kullanılmasına ilişkin yazılı açıklama yapıldı. Ailelere başsağlığı dilenen açıklamada, Esed rejimine ses dahi çıkartılmaması dikkatleri çekti.

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Bahram Kasımi Suriye’nin İdlib kentinde ‘kimyasal silah kullanımı’ ile ilgili yaptığı açıklamada, faciadan dolayı, olayda hayatını kaybeden mazlum insanların ailelerine taziye dileklerini ileterek, İran’ın söz konusu faciada yaralananların kabulü ve tedavileri için hazır olduğunu bildirdi.

 Kasımi, Faillerinin ve kurbanlarının kim olursa olsun, her türlü kimyasal silah kullanımını kınıdıklarını belirtti. Kasımi, sözlerine Suriye krizinde bu gibi dehşet verici facialara yol açan kimyasal silah kullanımı ilk kez yaşanmıyor. Çifte standartlar, ön yargıdan kaynaklanan kara propaganda ve siyasi amaçlara ulaşmak doğrultusunda iftira atmak için bir araç bulmaya çalışmak gibi konular da bu tür eylemlere karşı ciddi adımların atılmasını engelliyor şeklinde devam etti.

 Ek olarak İran’ın Esed rejimi’nin kimyasal silahlardan arındığını düşündüklerini belirtti.

 Suriyede terörist guruplarca kimyasal silahların nakli, kullanımı ve depolanmasının geçmişi vardır şeklinde konuşan İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Kasemi, konuşmasının devamında, İran İslam Cumhuriyeti, Suriye hükümetinin olumlu işbirliği ve UN ve OPCW’nin ortak temsilcisinin denetimi çerçevesinde kimyasal silahlardan arınmasına rağmen terör örgütlerinin bu tür silahlardan arınmasının gerektiğine kayıtsız ve duyarsız kalmasının Suriye’nin kimyasal silahlardan arınma süreci önünde büyük bir engel oluşturduğunu söyledi.

Ve olayın hedeflerinden birtanesinin de Suriyede siyasal sürece darbe indirmek olduğunu konuşmasında vurguladı.

Selen Ebru Tandırcı – ORTAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.