Ljubljana Bank Krizi Nihayet Aşıldı

0
50

Eski Yugoslavya’dan kalan borçlarını kabul etmeyen ve Hırvat müşterileriyle borçların ödenmemesine ilişkin sorunlar yaşayan Ljubljana Bank konusunda, Slovenya ve Hırvatistan uzlaşı sağlayabildi.

 

Hırvatistan’ın kuzeyinde bulunan Motrice’de bir araya gelen iki lider, Jansa ve Milanoviç, geçen ay dış işleri bakanları tarafından mutabakata varılamayan zaptı imzaladı. Zapta göre; Slovenya, Hırvatistan’ın Avrupa Birliği’ne girmesinde bir engel olmaktan çıkacak. Hırvatistan ise Slovenya’ ya açtığı tazminat davalarını sonlandıracak. Ljubljana Bank Eski Yugoslavya’dan kalan borçları üstlenecek ve Hırvat müşterilerine olan borçları ödeyecek. Bu süreç İsviçre’nin Basel kentinde Uluslararası Ödemeler Bankası’nın (BIS) himayesinde gerçekleşecek.

Protestoların Ardından Hükümet Düştü

Geçtiğimiz günlerde meydanlar, polisle arbede yaşanmasına neden olan Kamu Çalışanları Sendikalar Konfederasyonu’nun protestosuna sahne olmuştu. Janez Jansa hükümetinin yolsuzluk yaptığını iddia eden göstericiler ”Hırsızlığa tahammül edemeyiz”, “Jansa gitme zamanın geldi” gibi sloganlar atmıştı.

Jansa’ nın vergilerinde düzensizliğin gözlenmesi ve ülkenin ekonomik çıkmazlarında yetersiz kalan kemer sıkma politikalarının ardından, muhalefetin verdiği güvensizlik önergesini ele alan Parlamento, Janez Jansa hükümetini oy çokluğuyla düşürdü.

Hükümeti kurma görevi, ana muhalefet olan Pozitif Slovenya Partisi lideri ve Slovenya’nın ilk kadın başbakanı olması beklenen Alenka Bratusek’ e verildi. Böylece muhtemel erken seçimde ortadan kalkmış oldu.

 

(TUİÇAkademi, Sloveniatimes, dw.de, TRTTurk, AA)

TUİÇ BALKAM

Damla Büşra Ünal

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.