Papa Francis Ruanda Soykırımı İçin Özür Diledi

0
89

 Papa Francis, 1994 yılında Ruanda’da yaşanan katliamda kilisenin ‘günahları ve başarısızlıkları’ için özür diledi.

 Ruanda Katolik Psikoposluğu’ndan yapılan açıklamada, “Papa, Ruanda’da yaşanılan katliamda Katolik aleminin ruhani lideri Papa Francis’in Ruanda Başkanı Paul Kagame ile görüşmesinin ardından yapılan açıklamada, Vatikan’ın, bazı Katolik rahip ve rahibelerin, nefret ve vahşete göz yumarak dini görevlerine ihanet ettiklerini kabul ettiği duyuruldu.

 Tutsiler’e karşı yapılan soykırım için kendisinin, Kutsal Makam’ın (Papalık) ve Kilise’nin derin üzüntülerini ve bunun kurbanları ile bu trajik olayların sonuçlarına katlanmaya devam edenlerle dayanışmasını ifade etti” denildi. Papa’nın bu davranışın eksikliğinin kilisenin imajına zarar verdiği dile getirildi. 1994’te Ruanda’da 100 gün süren katliamda 800 binden fazla insanın canına mal olan kurbanların pek çoğu rahip ve rahibelerin ellerinde can verdiler. Ruanda katliamından kurtulanların pek çoğu insanların sığındıkları kiliselerde  öldürüldüğü söyleniyor. Geçtiğimiz yıllar boyunca Katolik Kilisesi, hükümet ve kurtulanların iddialarını yalanlamış ve katliama katılan kilise çalışanlarının münferit hareket ettiğini iddia etmiştir.

 Dünya genelindeki 1 milyar 300 milyon Katoliğin yönetim merkezi Vatikan da, Ruanda Katolik Kilisesi’nin katliamlardaki rolünü inkâr ettiği gerekçesiyle eleştiriliyordu.

Ceren Zorlu – AFRAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.