Sierra Leone: Cumhurbaşkanlığı ve Yasama Seçimlerine Önemli Katılım

0
46

Sierra-Leone başkanlık, yasama ve toplumsal seçimler için 7 Mart Çarşamba günü oy kullandı. Kronikleşmiş değişkenliği sonlandırmak için üç anket yapıldı.

Sierra-Leoneliler cumhurbaşkanlığı, yasama ve kamuoyu yoklamaları için 3,1 milyondan fazla seçmenle sandıklara gitti. Bu seçimler, Batı Afrika’daki İngilizce konuşulan bu küçük ülkede Cumhurbaşkanı Ernest Bai Koroma’nın iktidardaki on yılının sonuna geldiğini gösteriyor. Bu saltanat atmosferinin yanı sıra Sierra Leoneliler, iç savaş ve sağlık krizi arasındaki uzun istikrarsızlık dönemini sona erdirmek istiyor. Bu, iki yıl süren Ebola krizinden bu yana ilk seçim. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ilk kez on üçten fazla aday bulunmaktadır.

Eski bir BM yetkilisi olan Kandeh Kolleh Yumkella iktidar partisine ve onun geleneksel muhalefetine karşı cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yer aldı. Çarşamba günü yapılacak seçimlerden önceki son cumhurbaşkanlığı kampanyası mitinginde 4 Mart Pazar günü Bo’ya katıldı. Yüz binlerce insanın yaşadığı kentte sadece birkaç yüz partizan vardı. Le Monde haberine göre, “Sierra Leone’nin Macron’uyum” diyen Kandeh Kolleh Yumkella eski ve karizmatik üst düzey BM yetkilisinin iyimserliğine ulaşamadı.

Belirli bir hareketliliğe sahip bir seçim döneminde olan Sierra Leoneliler yaşam şartlarının değişimi ve iyileşmesi için vatandaşlık görevlerini gerçekleştiriyorlar. Birçok cumhurbaşkanı adayının olması halkın harekete geçmesinin bir zayıf noktası olarak ortaya çıkmış olabilir. Öte yandan adayların fazla olmasını demokratikleşme hareketlerinin de somut bir örneği olarak nitelendirebiliriz.

Deniz ÜRESİN
o-Staj 2018 AFRAM Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.