Türkiye’den Esad’a Karşılık

0
56

Suriye Devlet Başkanı’nın Türkiye’ye ait elimizde hiçbir telefon numarası kalmadı yönündeki iddaalarına karşı, Türkiye Dışişleri yetkilileri tarafından karşılık geldiği ifade ediliyor.

Daha önce düşürülen uçağın Türkiye’ye ait olduğunu bilmediklerini, sinyal almadıklarını, askeri yetkililerle iletişim kuramadıkları ve uçağın Suriye hava sahasında vurulduğu yönündeki iddialarına, Türkiye makamları tarafından aksi yönde açıklamalar geldi. Ayrıca Esad’ın Türk askeri yetkilileri ile Genelkurmay Başkanı değiştiğinden beri telefon numaralarınız yok açıklamasına, böyle bir şeyin söz konusu dahi olmayacağı şeklinde karşılık geldi.

Ankara’nın Suriye liderinin açıklamaları içinde dikkat çektiği bir diğer nokta ise, Esad’ın uçağın hiçbir şekilde uyarılmadığı yönündeki söylemleri oldu. Bunun yanı sıra Esad’ın İsrail uçağı sanıldığı üzerine yaptığı değerlendirmesinin ise gülünç olarak nitelendirildiği belirtiliyor. Uçağın kimlik kartı olarak nitelendirilen IFF (Identification Friend or Foe) cihazının açık olduğunu ve radarlar tarafından hangi ülkeye ait olduğunun açık şekilde görülebileceğini, ayrıca kendi aralarında yaptıkları telsiz konuşmalarının da hali hazırda  Türkiye’nin elinde mevcut olduğu ifade ediliyor. Yetkililer, bu konuşmaların içeriğinde de uçağın bize ait olduğunu bildiklerinin aşikar olduğu ve dolayısıyla tanımamanın söz konusu olamayacağının altı çiziliyor.

(TUİÇ Akademi, Dünya Bülteni,CNN)

 

Eda KENDİR

UİÇ Derneği Stajyeri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.