11 Pasifik Ülkesi Yeni Bir Ticaret Anlaşmasına İmza Atacak

Donald Trump’ın, Trans-Pasifik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı’ndan çekilmesi üzerine Kanada Başbakanı Justin Trudeau’nın salı günü yaptığı açıklamada, Kanada’nın, Trans-Pasifik Ortaklığında (TPP) kalan diğer 10 ülke ile yeniden gözden geçirilmiş bir ticaret anlaşması oluşturma yönünde çalışacağını duyurdu ayrıca Trudeau anlaşmayı ‘doğru anlaşma’ olarak nitelendirdi.

Avustralya, Brunei, Kanada, Şili, Japonya, Malezya, Meksika, Yeni Zelanda, Peru, Singapur ve Vietnam’dan oluşan anlaşma kapsamına giren ülkeler mart ayında serbest ticaret anlaşması imzalamaya karar verdi.

Yeni anlaşmanın adı ise “CPTPP” olarak kısaltılan Comprehensive and Progressive Agreement for Trans-Pasific Partnership (Kapsayıcı ve İlerici Transpasifik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı) olarak açıklandı.

Japon Ekonomi Bakanı Toshimitsu Motegi, Trans Pasifik Ortaklığı (CPTPP) ya da TPP-11 için hazırlanan yeni Kapsamlı ve Aşamalı Anlaşma’nın, dünyanın bir bölümünde ortaya çıkan, “Korumacılığın üstesinden gelmek için bir motor.” olacağını söyledi. Ayrıca, Japonya hükümeti yeni anlaşmaya yönelik 11 ülke arasında ticaret hacmini arttırmayı hedeflediklerini de belirttiler.

Buse SAY
o-Staj 2018 APAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Srebrenitsa Önergesi: Adalet ve Hafıza Yolunda Bir Adım

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda yarın oylanacak olan Srebrenitsa önergesi,...

Güney Kore Kim Jong Un Şarkısını Yasakladı

Güney Kore, son dönemde Kuzey Kore'de üretilen ve TikTok'ta...

İran Cumhurbaşkanı Reisi’nin Helikopter Kazasında Ölümü ve Olası Senaryolar

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin bir helikopter kazasında hayatını kaybetmesi,...

Seçim Otokrasisi: Meksika’nın Demokrasisi Tehlikede

Bu yazı 17 Mayıs 2024'te Foreign Affairs dergisinde ingilizce...