RCEP’in Tamamlanması için Yapılacak Çok İş Var

Başbakan Lee Hsien Loong, Hindistan’ın ve Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN)’nin içinde bulunduğu 16 Asya-Pasifik ülkesinden oluşan serbest ticaret anlaşması müzakereleri için buluştuklarını söyledi. Singapur başbakanı, Hindistan ve Sri Lanka’yı içeren beş günlük bir gezide. İlk durağı olan Hindistan’da Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık(RCEP) hakkında konuştu. RCEP müzakeresi tamamlanana kadar daha birçok işin olduğunu ama anlaşmanın sonuçlanmasının son 3 tarihini kaçırmaları gibi bazı problemlerle karşı karşıya olduklarını açıkladı. Buna rağmen diğer üye devletler de bu anlaşmanın tamamlanması için arzulu olduklarını konuşmasında belirtti.

Hindistan Başbakanı Modi, Hindistan’ın bu anlaşmayı yapmak istediğini söyledi.

10 ASEAN ülkesi ve ek olarak Güney Kore, Çin, Avustralya, Hindistan, Japonya ve Yeni Zelanda’dan oluşan RCEP için müzakereler 2012 yılının sonunda başlamıştı ama hala sonuçlanmadı.

Singapur başbakanı, anlaşmada çok fazla boşluk olduğunu ve bunları bakış açılarına ve beklentilere göre doldurulması gerektiğini de söyledi. Bu anlaşmanın amacının sadece ekonomik bir ticaret anlaşması olmadığını, yerel çıkarlara göre de hareket edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi. Ayrıca başbakan: “Bürokrasi, ticaret ajansları ve dağıtıcılarla çalışılması gerekiyor, bu yüzden de yapılması gereken birçok iş var.” dedi.

Hacer Aslıhan IŞIKOĞLU
o-Staj 2018 APAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...