12 Yıl Önce NATO Kosova’daydı

24 Mart 1999 tarihinde NATO uçakları, Kosova’da etnik temizliğin durdurulması amacıyla Sırp askeri birliklerini bombalamış, bu harekât Sırbistan’ın Kosova üzerindeki hâkimiyetinin ve Miloseviç rejiminin sonunun başlangıcı olmuştu.

NATO’nun birkaç gün önce sivilleri korumak amacıyla, Libya diktatörü Muammer Kaddafi’nin hava savunma sistemlerine yönelik operasyon başlatması, Kosova’da bugün 12. Yıl dönümü olan NATO’nun Kosova müdahalesini hatırlatıyor. 12 yıl önce Kosova’ya havadan 78 gün süren müdahale ile Sırp güçleri bölgeden çekilmiş ve NATO’nun 50 bin askerinin bölgeye girmesiyle operasyon tamamlanmıştı.

Kosova Başbakanı Hashim Thaci, konuyla ilgili Hür Avrupa Radyosuna verdiği demeçte, 1999 NATO müdahalesinin Kosova’nın Sırbistan ile tarihi uzlaşmayı aramasına vesile olduğunu ve bu müdahalenin Kosova’da tek, doğru insani çözüm olduğunu dile getirdi. Üç yıl boyunca Trablus’ta görev yapan eski bir Yugoslav diplomat ve Dışişleri Servisinde çalışmış Kosovalı Arnavutlardan olan Nezir Berisha, setimes’a verdiği röportajda, Kosova halkı olarak bu operasyonların ne anlama geldiğini, Libya’lıların neyle karşı karşıya kaldıklarını çok iyi bildiklerini ve yardıma muhtaç olduklarını kaydederken, uluslararası toplumun Libya’da Kosova’dakinden daha hızlı hareket etmesinin sevindirici bir gelişme olduğunu vurguluyor.

Kosova’da gazetecilerin verdiği bilgilere göre, Libya ve Sırbistan arasındaki bağlantılar, Kaddafi’nin 1999 yılında Miloseviç’e verdiği destek ve hepsinden önemlisi, NATO’nun Yugoslavya’ya yönelik hava saldırıları ve sivillerin öldürülmesi, Libya’daki krizi Kosova’da halkın gündeminde en üst sıralara taşıyor.

Öte yandan Freedom House adlı düşünce kuruluşunun yayınladığı bir raporda yer alan uluslararası güçlerin 1999 yılında Kosova’ya girdikten sonra etnik temizlik ve sivil kayıpların sayısının giderek arttığı, 250.000’den fazla Sırp, Roman, Boşnak, Hırvat, Türk ve Yahudi halkın bölgeyi terk etme zorunda kaldığı tespiti ‘insani yardım’ operasyonlarının üzerine eleştirel yaklaşımları çeken unsurlar içindeydi. NATO müdahalesi Kosova için başlangıçta bir umut ışığıyken Sırpların Kosova’da etnik kıyımı hızlandırmak için müdahaleyi gerekçe olarak kullanması ve bu duruma yönelik ciddi tedbirlerin alınmaması yine tepki gösterilen nedenlerden bazıları.

Kosova Başbakanı Hasim Thaci aynı zamanda, birkaç gün önce yaptığı açıklamada, Kosova olarak 1999 yılında yaşanılan tecrübelere dayanarak, bu tür müdahalelere önem verdiklerini, Libya halkının özgürlük ve demokrasi savaşını, Arap dünyasında önemli bir ülke olma mücadelesini desteklediklerini belirtti.

(tuicakademi-setimes-timetürk)

Sosyal Medyada Paylaş

47,985BeğenenlerBeğen
6,456TakipçilerTakip Et
8,618TakipçilerTakip Et
2,586AboneAbone Ol

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Yeniden Çözüm(süzlük) Süreci mi?

Geçtiğimiz hafta AK Parti eski milletvekili Mehmet Metiner “Kürt...

Sosyal Medya Yasası ve Dezenformasyonla Mücadele

Uzunca bir süredir gündemi meşgul eden sosyal medya düzenlemesi...

Çin’in Balkanlar Politikası

Balkanlarda gün geçtikçe nüfuz alanını artıran Çin, bu nüfuzu...

Son Zamanlarda Artan Mı? Yoksa Görünürlük Kazanan Mı?

Bu yazıda, irdelenecek konu herhangi bir olayın ardından o...