14 Mart Patlamaların Nedeni Olarak Suriye’deki Hizbullah’ı Gösterdi

Güney Beyrut banliyösünde gerçekleşen patlamayı bir terör eylemi olarak nitelendiren 14 Mart Genel Sekreterliği, Hizbullah’ı Suriye’de yaşanan çatışmalara katılımından dolayı olayın sorumlusu olarak kınadı.

 

Genel Sekreterlik Suriye krizinde Hizbullah’ın müdahalesinin istisnasız herkesi etkileyeceği konusunda uyardı. Yapılan bu saldırıların tüm Lübnan sakinlerinin yıpranmasına yol açacağını da özellikle belirtti.

14 Mart yetkilileri sadece devletin ve kurumlarının desteklenerek bir krizin önlenebileceğine dikkat çekerek, silahsızlanma olmadan istikrara ulaşılamayacağını da açıklamalarına ekledi.

BM Genel Sekreterliği 1559 sayılı kararına ve Taif Anlaşmasına dayanarak Lübnan’da barışın tüm yasadışı silahların teslim edilmesiyle sağlanacağı ifade edildi.
İçişleri Bakanı Marwen Charbel’i de Hizbullah kalesinin girişimlerine rağmen bir devlet otoritesinin yokluğu nedeniyle kınadıkları dile getirildi.

Charbel’in bir yetkilisi ise olayları saptırması nedeniyle medyanın suçlu olduğunu belirterek tek amaçlarının ulusal birliği zayıflatmak olan saldırganlara karşı durabilmek olduğu ifade etti.

Eski başbakan Fuad Sinyora da bombalama eyleminin Lübnanlılar ve Müslümanlar arasında bölünme ve uyuşmazlığı göstermeyi amaçladığını özellikle belirtti.

(TUİÇ Akademi, Dailystar)

Zekiye Öksüzoğlu

TUİÇ Stajyeri

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...